| Price | Negotiated |
| MOQ | 5 Ton |
| Delivery Time | 10-15 working days after 30% deposit |
| Brand | NEWFILM |
| Place of Origin | China, Guangzhou |
| Certification | SGS, MSDS, ISO9001-2015 |
| Packaging Details | One pcs wraped in bubble bag, then pack in foam and cardboard, or one pcs in one carton, with foam in 6 sides. |
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,MoneyGram,Cash,Paypal |
| Supply Ability | 2000 Ton /month |
| Usage | Packaging film | Place of Origin | China, Guangzhou |
| Brightness | Matt | Packaging Details | One pcs wraped in bubble bag, then pack in foam and cardboard, or one pcs in one carton, with foam in 6 sides. |
| Paper core | 1 inch, 3 inch | Material | BOPP transparent film with EVA glue |
| Supply Ability | 2000 Ton /month | Feature | Moisture proof, great matt effect, low impact on color |
| Certification | SGS, MSDS, ISO9001-2015 | Brand Name | NEWFILM |
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,MoneyGram,Cash,Paypal | Thickness | 25 mic or customized |
| Type | Stretch film | Processing type | Multiply extrusion |
| Price | Negotiated | Delivery Time | 10-15 working days after 30% deposit |
| Length | Less than 4000m | Minimum Order Quantity | 5 Ton |
| Width | 360-1920mm, or custom |
25 Micron BOPP Matte Lamination Film 4000 Meters
| Item | 25 Micron BOPP Matte Lamination Film 4000 Meters |
| Width | 360-1920mm or custom |
| Length | Less than 4000m or custom |
| Thickness | 25 mic |
| Paper core | 1 inch, 3 inch |
| Material | BOPP+ EVA |
| Advantages | 25-micron BOPP matte thermal lamination film in a 4000-meter roll is a highly cost-effective solution. It combines the premium aesthetics of a matte finish with the durabilty offered by its 25-micron thickness. Coupled with the long roll length, it is perfectly suited for the mass production of high-end catalogs,book covers,menus, and lluxury packaging. |
| MOQ | 5 Ton |
| Unit price | Negotiated |
| Sample cost | Free |
| Sample time | 3-5 working days |
| Leadtime | 10-15 working days after 30% deposit |
| Certification | SGS,MSDS,ISO9001-2015 |
| Machine | Lamination machine, printing machine |
| Lifetime | 1 year |
| Storage | in ventilated place |
| Supply Ability | 2000 Ton /month |
| Origin | Guangdong/Shenzhen |
| Destination Port | Yantian,Shekou |
| Packaging | One pcs wraped in bubble bag, then pack in foam and cardboard, or one pcs in one carton, with foam in 6 sides. |
| Related products | Bopp thermal lamination film(matt/gloss), BET thermal lamination film(gloss/matt),Ultra bonding digital lamination film, Metalized lamination film, Velvet/soft-touch matt film, Anti-scuff matt film, Finger print resistance matt film, tactile embossing lamination film, matt varnish, soft-touch varnish, water-based polyurethane |
Advantage:
1)
It
is
easy
to
operate
on
the
laminator.
High
productivity,
energy-saving
and
labor-saving.
2)
It
was
no
bubble,
wrinkle
or
desquamates.
3)
Non-toxic,
Odorless,
Pollution
Free.
4)
Low
Static,
Wear
Resistance
and
Long
Ageing
of
Corona.
5)
Few
Defects
and
Good
Opening.
6)
Clean
and
High
Transparency.
7)
Strong
Ink
powder
absorption
Usage:
1)
Cover
on
the
paper,
for
example:
Books,
Magazines,catalogue
,name
card,label,paper
bags,Calendars
and
Maps,etc.
2)
Any
types
of
boxes,
for
instance:
Gift
boxes.
3)
Medicine,Advertisements,Cosmetics,Digital
printing
and
showing
board
or
boxes
.
NEWFILM (GUANGDONG) TECHNOLOGY CO., LTD. established in 2011 which is a professional manufacturer and distribution of various kinds of multifunctional lamination films. We are a technology-oriented enterprise integrating advanced scientific research and development. The company covers a total area of about 6,000 square meters and a storage area of 2,000 square meters. We plan to expand at least 3,000 square meters in the future.
Our company will participate in large-scale exhibitions around the world every year since its establishment, such as Germany, Britain, Vietnam, Beijing, Shanghai, Hong Kong etc. Our high-quality products are being sold to Europe, South America, Southeast Asia and Middle East countries. We have introduced 6 advanced automated production lines, strict quality control procedures, and passed GB / T 19001-2016 and ISO9001-2015 certification to ensure that the product quality is stable and consistent with the requirements. With excellent production equipment, advanced processing technology, rigorous quality management system and superb after-sales service, we enjoy high popularity and reliability among domestic and foreign customers.
We pay close attention to the work safety of our employees and also pay attention to protecting our living environment. Driven by social responsibility, we have been committed to researching more environmentally friendly films and new packaging materials. As environmentally friendly products, our films have been widely used in printing and packaging industries such as food, cosmetics, electronic products, nutrition, toys and books. Welcome global terminal customers and agents to our company for business negotiation, seeking development and create the brilliancy together.
Factory:
Exhibitions:

RFQ:
1. Q: Are you manufacturer?
A:
Yes,
we
are
professional
manufacturer
of
thermal
lamination
film
and
environmeatal
varnish
in
Gunagdong,
China,
establised
in
2011.
covers
a
total
area
of
about
6,000
square
meters
and
a
storage
area
of
2,000
square
meters.
We
plan
to
expand
at
least
3,000
square
meters
in
the
future.
2.
Q:
Do
you
supply
samples?
A:
Yes,
we
can
supply
little
samples
for
your
checking.
The
sample
can
be
free.
3.
Q:
What's
your
standard
thermal
lamiantion
film?
A:
It
includes
BOPP/PET
Gloss/Matt
thermal
lamination
film,
Gold/sliver
metalized
lamination
film,
Ultra
bonding
digital
lamination
film,
Velvet/soft-touch
matt
film,
Anti-scuff
matt
film,
Finger
print
resistance
matt
film
and
so
on.
4. Q: Are these lamination film available for the printing?
A:
Yes,
they
are
available
for
the
silkprinting,
hot-stamping
and
spot
UV.
5.
Q:
Do
you
have
environmental
varnish?
A:
Yes,
we
have
water-based
matt
varnish,
plastic
removing
film,
water-based
tactile
oil
and
so
on.
6. Q: What kind of certifications do you have?
A: We have the MSDS, SGS, SVHC, ISO9001-2015, GB/T19001-2016.
7. Q: What is the leadtime?
A: It is about 12-15 days after 30% payment.
8.
Q: Can
you
offer
customized
products?
A:
Yes,
color,
size,
logo
printing,
package,
etc,
these
all
can
be
customized
for
good
quantity.
9.
Q:
How
long
for
the
guarantee?
A:
12
month
free
warranty.
10.
Q: What
is
the
way
of
payment?
A:
T/T:
Normally
30%
deposit
in
advance,70%
balance
before
loading.L/C
at
sight.