| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 Piece |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Brand | CLX |
| Place of Origin | Guangdong,China |
| Model Number | Fiber End face Inspector Machine |
| Packaging Details | Carton Packing:288*230*190mm |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100 Piece/month |
| Place of Origin | Guangdong,China | Warranty | 1 year |
| Use | FTTH | Packaging Details | Carton Packing:288*230*190mm |
| Color | Purple | Specification | 400X |
| Model Number | Fiber End face Inspector Machine | Image output tip | RCA |
| Supply Ability | 100 Piece/month | Brand Name | CLX |
| Payment Terms | T/T | Price | Negotiable |
| Delivery Time | 5-8 work days | Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power dissipation | 3W | Display | 8" FTF 800*600PIX |
Desktop fiber end face detector series products, is according to the market a variety of customer demand, our company developed a set of a series of equipment used to detect various kinds of fiber products surface, can detect all kinds of single core insert core, ordinary 2.5/1.25 core series, MPO/MTP series, optical module, TOSA/ROSA components, FA series, plastic optical fiber series products, such as 50/80 / / 100/150/100/150 and various magnification is optional, is manufacturers device testing, scientific research institutions to research and development and engineering construction to maintain an ideal testing equipment.
Easy, not only embodied in the process of fiber endface inspection, but also in the integrated service such as purchase - transportation - assembly - use - maintenance - service.
| Image input/output format | Simulated PAL |
|---|---|
| CCD area resolution | 1/3" 625 lines |
| Image output tip | RCA |
| Image input tip | RCA |
| Focus mode | Manual |
| Image analysis | --- |
| Power dissipation | 3W |
| Working temperature | +10°C ~ +50°C |
| Storage temperature | 0°C ~ +55°C |
| Easyget input tip | 0 |
| Display | 8" FTF 800*600PIX |
| Power supply | DC 12V |
| Volume | 266*232*180 (mm) |
| Weight | 1.52kg |
| 0 | Available |
| --- | Unavailable |
We are based in Guangdong, China, start from 2010,sell to Southeast Asia(38.00%),North America(38.00%),Northern Europe(2.00%). There are total about 11-50 people in our office.
Always a pre-production sample before mass production;
Always final Inspection before shipment;
Optical fiber connector manufacturing equipment,Fiber Jumper,Fiber optic connector manufacturing tools and supplies,Fiber Optic Connector Adapter,Optical fiber jumper manufacturing technology service
We have eleven years of R & D, design experience and technical reserves. Not only must we sell good products and provide good after-sales service, we also provide customers with free technical support (technical documents or videos)
Accepted Delivery Terms: FOB,EXW,FAS;
Accepted Payment Currency:USD,CAD;
Accepted Payment Type: T/T,MoneyGram,Western Union;
Language Spoken:English,Chinese