| Price | 18,800USD~80,000 USD per Unit |
| MOQ | 1Unit |
| Delivery Time | 60 Days after advance payment |
| Brand | TW-TECHWAY |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE |
| Model Number | SCN100G |
| Packaging Details | Nude in Container, 40'HQ |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 500 Units Per Month |
| Place of Origin | China | Max. Passenger No. | 30 |
| Packaging Details | Nude in Container, 40'HQ | Max. Installation Hight | 300m |
| Model Number | SCN100G | Supply Ability | 500 Units Per Month |
| Certification | CE | Brand Name | TW-TECHWAY |
| Payment Terms | L/C, T/T | Steel Pipe | Q345B High Strength Steel |
| Treatment | Hot Dip Galvanization+Painting | Price | 18,800USD~80,000 USD per Unit |
| Delivery Time | 60 Days after advance payment | Rated Speed | 0-46 m/min |
| Minimum Order Quantity | 1Unit | Wall Panel | Punched Aluminium Panel |
| Rated Load | 1000kg/cage |
SC100G inverse type installing hoist/Rack and Pinion hoist / intelligent operation elevator for tunnel
Technical features:
The reverse type building hoist consists of two major parts: mast section transmission system on left side of the mast and SC100G building hoist on the right side of the mast.
The transmission system is fixed on the steel structures, and it takes the overall weights on the mast section and holds the mast sections still in the air. The building hoist system works as standard hoist for material and passenger transportation. The building hoist system will stop work when adding height to the mast sections and no entrance is allowed to the building hoist. After adding new masts, the transmission system will send the mast sections downwards vertically
1. Used in tunnels, subway and high-rise foundation pits;
2. Elevator foundation at the top, at the same time, the top of the standard section is raised and then transmitted downward;
3. Rolling wall and special transmission mechanism;
4. Conversion control system,stable and reliable.
Specifications:
| Model | SCN100G |
| Loading capacity | 1000KG/CAGE |
| Rated speed | 0-46 m/min |
| Motor & Gear Box | 2X11kw |
| Inverter | 37kw |
| Mast section size | 650*650*1508mm |
| Cage size | 2.5x1.3x2.5m |
| Safety device | SAJ40-1.2 |
| Hot galvanize parts | Mast section/trolley |
| Counterweight | no |
Case Show: