| Price | 18,800USD~80,000 USD per Unit |
| MOQ | 1Unit |
| Delivery Time | 60 Days after advance payment |
| Brand | TW-TECHWAY |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE |
| Model Number | SC200-200 |
| Packaging Details | Nude in Container, 40'HQ |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 500 Units Per Month |
| Place of Origin | China | Max. Passenger No. | 30 |
| Packaging Details | Nude in Container, 40'HQ | Max. Installation Hight | 300m |
| Model Number | SC200-200 | Supply Ability | 500 Units Per Month |
| Certification | CE | Brand Name | TW-TECHWAY |
| Payment Terms | L/C, T/T | Steel Pipe | Q345B High Strength Steel |
| Treatment | Hot Dip Galvanization+Painting | Price | 18,800USD~80,000 USD per Unit |
| Delivery Time | 60 Days after advance payment | Rated Speed | 0-63m/min |
| Minimum Order Quantity | 1Unit | Wall Panel | Punched Aluminium Panel |
| Rated Load | 2000kg |
SC200 -200 Double cages mid-speed with Rack and Pinion Building Hoist/ 2000kgs Load with Inverter and hot galvanized
Features:
1.
The
construction
hoist
comes
with
a
loading
capacity
of
2000kgs,
which
is
capable
of
efficiently
handling
the
lifting
of
materials
and
personnel
required
for
daily
construction
operations.
2.
It
adopts
an
inverter
control
type,
with
a
lifting
speed
ranging
from
0
to
63m/min.
This
advanced
control
system
not
only
ensures
stable
operation
but
also
effectively
improves
the
working
efficiency
of
both
material
transportation
and
personnel
movement
on
the
construction
site.
3.
Mast
sections,
tie-in
components,
the
lifting
cage,
foundation
frame,
and
all
spare
parts
are
all
subjected
to
a
full
hot
dip
galvanization
process,
which
greatly
enhances
their
corrosion
resistance
and
service
life
in
harsh
construction
environments.
4.
The
hoist
is
equipped
with
a
full
set
of
safety
devices,
which
form
a
comprehensive
protection
system
to
fully
guarantee
the
safety
of
personnel
and
equipment
during
the
lifting
operation.
5.
The
recommended
inner
dimensions
of
the
lifting
cage
(Length
×
Width
×
Height)
are
as
follows
(in
meters):
2.5×1.3×2.5;
3.0×1.3×2.5;
3.2×1.5×2.5;
3.6×1.5×2.5;
3.8×1.5×2.5;
4.0×1.5×2.5;
4.2×1.5×2.5.
Besides
the
standard
specifications,
the
cage
dimension
can
also
be
customized
according
to
the
specific
requirements
of
customers
and
special
construction
projects.
6.
The
painting
color
of
the
lifting
cage
can
be
customized
according
to
customers'
specific
needs.
Our
standard
color
options
include
yellow,
red,
and
blue,
which
are
bright
and
easy
to
identify
on
the
construction
site.
7.
We
provide
customers
with
free
easy-wearing
parts,
and
the
hoist
also
comes
with
a
one-year
warranty
service,
which
helps
reduce
customers'
subsequent
maintenance
costs
and
ensures
worry-free
use.
Specifications:
| Model | SC200-200 |
| Loading capacity | 2000KG |
| Rated speed | 0-63m/min |
| Motor & Gear Box | 2x3x11kw |
| Inverter | 2x75kw |
| Mast section size | 650*650*1508mm |
| Cage size | 3.2x1.5x2.1m |
| Safety device | SAJ50-1.4 |
| Hot galvanize parts | Mast section/trolley |
| Counter weight | no |
Case Show:
