| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 set |
| Delivery Time | 15-35 working days |
| Brand | TOUPACk |
| Place of Origin | Zhongshan, Guangdong, China |
| Certification | CE / ISO |
| Model Number | Z type bucket elevator / multihead weigher |
| Packaging Details | Wooden Case |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Condition | New | Place of Origin | Zhongshan, Guangdong, China |
| Control system | AB / Siemens PLC or MCU | Packaging Details | Wooden Case |
| Material | SUS 304 / 316 / Carbon steel | Model Number | Z type bucket elevator / multihead weigher |
| Supply Ability | 50 sets per month | Certification | CE / ISO |
| Brand Name | TOUPACk | Payment Terms | L/C, T/T |
| Function | Multifunctional | Type | Fully Automatic for Egg Roll |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 15-35 working days |
| Minimum Order Quantity | 1 set | Solution | Automatic weighing and packaging solution with 10-head weigher , Z shape elevator and VFFS packaging machines |
SUS 304 Customized 50 Bags / Min Automatic Bag Filling Machine
Automatic Weighing And Packaging Solution, including a 10 Heads Weigher, a Z Type 1.8L Buckrt Elevator and a VFFS Packaging Machine
Application:
It's suitable to use in automatically packing any loose, no adhesive, granular materials of food industry. Such as puffed food, fried food, shrimp slices, chips, fragile food of large bag of leisure food.
Specification:
| 10 Heads Multi-head Weigher | |
| Max. Weighing (one hopper) | 5-200g |
| Accuracy | x (0.5) |
| Min. Scale Interval | 0.1g |
| Max. Speed | 60 WPM |
| Hopper Volume | 0.8L/0.5L |
| Control System | MCU / PLC |
| HMI | 7’’ / 10’’ color touch screen |
| Power Supply | AC220V ±10% 50HZ/60HZ, 1.5KW |
| Packing Dimension | 1,370(L)*1,060(W)*1,105(H)mm |
| Package weight | 220kg |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Z type conveyor | |
| Body Material | carbon steel / SUS304 |
| Hopper Volume | 1.0L / 1.8L / 3.6L |
| Hopper Surface | dimple / plain |
| Power Supply | single / 3 phrase 220V/380V 50HZ/60HZ, 0.4KW/0.75KW/1.5KW/2.2KW |
| Conveying Capacity | 2.5m³/h / 4m³/h / 8m³/h |
| Machine Dimension(mm) | per customer’s requirement |
| Vibrating Feeder | detached / independent vibrating feeder |
| Feeder Volume | 70L / 100L / 150L / 200L |
| Discharge Funnel | single / double / multiple |
Successful case: