| Price | negotiable |
| MOQ | 1 SET |
| Delivery Time | 15-30 days |
| Brand | TOUPACK |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE, ISO |
| Model Number | VFFS-520 |
| Packaging Details | wood crates |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Place of Origin | China | Gross weight | 300-900KGS |
| Packaging Details | wood crates | Power supply | single phase, AC220V@50Hz/60Hz |
| Material | SUS 304 stainless steel | Model Number | VFFS-520 |
| Film thickness | 0.04-0.09mm | Supply Ability | 50 sets per month |
| Packing speed | 10-60 BPM | Certification | CE, ISO |
| Film width | 120-520mm | Brand Name | TOUPACK |
| Payment Terms | L/C, T/T | Price | negotiable |
| Delivery Time | 15-30 days | Minimum Order Quantity | 1 SET |
| Bagging | pillow bag, block bottom bag, side sealing bag, doy pack bag |
Automatic SUS 304 Vertical Forming Filling Sealing 520 Pillow Bagging Machine for snack food
VFFS-520 Automatic SUS 304 Pillow Bagging Machine for the food industry
Main
Function
and
Features:
1.
Along
with
PLC
control
system,
human-machine
interface
and
easy-to-use
touch
screen.
2.
Servo
film
running
system,
pneumatic
horizontal
sealing
control,
accurate
positioning,
excellent
machine
performance,
and
nice
packaging.
3.
Automatic
alarm
and
protection
function
to
minimize
the
loss.
4.
Integrate
the
process
of
measuring,
feeding,
filling,
bag
forming,
and printing
within
one
automatic
machine
5.
Configured
with
the
measurement
device.
6.
Fit
for
various
bag
types
like, pillow
bag,
gusset
bag
and
hole-punching
bag
Specifications:
| Model | VFFS-520 |
|---|---|
| Packing speed | 10-60 BPM |
| Size of bagging | 50-350 (L) X 250 (W) mm |
| Bagging type | pillow bag, block bottom bag, side sealing bag, doy pack bag |
| Film width | 120-520mm |
| Film thinkness | 0.04-0.09mm |
| Film material | BOPP/CPP,BOPP/VMCPP, BOPP/PE, PET/VMPET/PE, PET/PE |
| Film drawing | Synchronous |
| Air consumption | 0.7 Mpa, 0.4 sq.m/min |
| Power supply | single-phase, 220V@50Hz/60Hz, 3.4KW |
| Packing size | 1560 (L) X 1160 (W) X 1530 (H) mm |
| Gross weight | 480KGS |
