| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 |
| Delivery Time | 15-30 Working Days |
| Brand | TOUPACK |
| Place of Origin | Zhongshan, Guangdong China |
| Certification | CE, ISO |
| Model Number | TY-XRAY300 |
| Packaging Details | Wooden Case |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Per Month |
| X-ray Light Source: | 150W/100KV | Place of Origin | Zhongshan, Guangdong China |
| Packaging Details | Wooden Case | Model Number | TY-XRAY300 |
| Supply Ability | 50 Per Month | Detecting Height: | 170mm |
| Transfer Speed: | 10-70m/ Min | Certification | CE, ISO |
| Brand Name | TOUPACK | Payment Terms | L/C, T/T |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 15-30 Working Days |
| Minimum Order Quantity | 1 | X-ray Leakage: | 1 Millisievert / Hour |
| Detecting Width: | 240mm |
High Sensitivity X-Ray Inspection System For Food Inspection
Applied industries:
Bakery, biscuits, coffee, nuts, flours, vegetables, fruits, poultry, meat, salty food, snack food, grains, pharmacy ,cosmetics, industrial materials, toys,etc.
Product function:
Detecting all kinds of metal contaminants include Ferrous, Aluminum,Copper, Stainless steel 304,316,etc.
Features:
1. High modularized and integrated design
2. Advanced intelligent digital technology
3. Easy operation and calibration
4. Compact frame and endurable working
Technical details:
| Name | Conveyor belt metal detector |
| Model | TYA-XR2480 |
| Detection tunnel size | Width: 240mm height: 500mm |
| Tunnel type | Horizontal |
| Detection ability | Ferrous, Non-Ferrous(Aluminum, Copper),Stainless steels 304, 316 and other metals |
| Speed of conveyor belt | 20m/min ( Other speed optional, adjustable speed optional) |
| Metal detector total length | 1600mm (Other optional) |
| Operation language | English (Other languages optional) |
| Product memories | 100 kinds of products restored |
| Conveyor belt | White color PU /PVC(Other colors optional) |
| Height from floor to conveyor belt | 700+-50 mm (Other optional) |
| Rejection system | Alarm and belt stops (Other automatic rejectors optional) |
| Power Supply | 220V 50Hz(Other optional) |
| Frame material | SUS304 (industrial grade) |
| Ingress rating | IP54/IP65/IP66 |