| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 Set |
| Delivery Time | 15-30 working days |
| Brand | TOUPACK |
| Place of Origin | Gunagdong Zhongshan China |
| Certification | CE |
| Model Number | TY-A-M20-2 |
| Packaging Details | wooden case |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Sets/Month |
| Place of Origin | Gunagdong Zhongshan China | Max. Weighing (one Hopper) | 10-1500g |
| HMI | 10'' Color Touch Screen | Control system | PLC/MCU |
| Packaging Details | wooden case | Material | SUS304 |
| Power supply | 220V | Model Number | TY-A-M20-2 |
| Supply Ability | 50 Sets/Month | Certification | CE |
| Brand Name | TOUPACK | Payment Terms | L/C, T/T |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 15-30 working days |
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
Mixed 20 Head Four Grains Blended Products Multihead Weigher
Features
:
1.
Can
use
for
2
in
1,
3
in
1
and
4
in
1
mixing
products.
2.
The
weight
of
the
mixing
can
be
automatically
compensated
by
the
last
products.
3.
High
accuracy
and
tailored
load
cell.
4.
Intelligent
alarm
diagnosis.
5.
High
speed
stagger
dump
function.
6.
New
Modular
and
CAN
bus
technology,
more
efficient
and
stable
.
7.
Modbus
Industry
communication
protocol
.
Main Function & Features:
1. Professional digital weighing module with high precision and good stability
2. Control system: MCU or PLC (optional).
3. Touch screen interface has different levels of authorized access; up to 16 different languages for choice; application software upgraded through USB.
4. Factory parameters recovery function; 99 preset product parameters to meet different parameter program requirements.
5. Weighing hopper able to discharge in turn to effectively prevent products from blocking.
6. Weighing and counting function to meet diverse needs from customers.
7. Real-time display of amplitude of each vibration pan as well as product weight in each hopper to better monitor the running status of the machine.
8. Machine body with SUS304/316 for option; IP65 dust and waterproof design.
9. Cleaning function: able to make the hoppers in opening state for easy daily cleaning and maintenance.
10. Modular design of control system for easy maintenance and cost-saving.
11. Two independent weighing system. With double upper storage hopper, double main vibrator and double discharge chute, two different products can be weighed at the same by presetting two different operating parameters. It can also be used as a normal 20-head weigher.
Specification:
| Model | TY-A-M20-2;TY-A-P20-2 |
| Max. Weighing (one hopper) | 10-1500g |
| Accuracy | x (0.5) |
| Max. Scale Interval | 0.1g |
| Max. Speed | 130 WPM |
| Hopper Volume | 1.6L / 2.5L |
| Control System | MCU / PLC |
| HMI | 10’’ color touch screen |
| Power Supply | AC220V ±10% 50HZ/60HZ, 3KW |
| Packing Dimension |
Machine: 1,530(L)*1,530(W)*1,658(H)mm Spare parts: 1,200(L)*1,000(W)*988(H)mm |
| Package weight |
Machine: 618kg Spare parts: 342kg |
Test material:
Our Factory: