| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 |
| Delivery Time | 3 -20 days after payment arranged |
| Brand | TOUPACK |
| Place of Origin | Guangdong Zhongshan China |
| Certification | CE |
| Packaging Details | Pollywood case |
| Payment Terms | L/C, D/P, T/T |
| Supply Ability | 100set/month |
| Vibration Pan OD: | 350mm or per customer's requirement | Body Material: | SUS304, cast iron |
| Place of Origin | Guangdong Zhongshan China | Max. Counting: | 30 times/min |
| HMI | 10‘’color touch screen | Packaging Details | Pollywood case |
| Supply Ability | 100set/month | Certification | CE |
| Power Supply | single phase 220V 50HZ/60HZ | Brand Name | TOUPACK |
| Payment Terms | L/C, D/P, T/T | Price | Negotiable |
| Delivery Time | 3 -20 days after payment arranged | Minimum Order Quantity | 1 |
| Vibration Pan Volume: | 3L or per customer's requirement |
Small Particles Vibration Plate Screw / Small Parts Counting Packaging Machine
Application:
This machine suitable for the full automatic packaging for round and ball material of foods , medicine , chemicals and pesticides , such as sugar coated tablets . normal tablet . chocolate beans and capsule etc
Machine features
1.
This
machine
can
finish
: weighing—forming
bag--counting
quantity--material
filling—sealing—date
code
printing,
all
the
work
automatically;
2.
Photoelectric
and
tracing
system
or
computer
system
can
be
provided
without
your
specific
requirements.
3. The PLC controller has the advantages such as setting the length of the bag; the out put alarm and the speed and quantity with buttons;
4. This machine can be installed to code printer for 1-3 lines characters such as production and expiry date according to your special request.
Applicable packing film:
Paper/PE, PT/PE, PET/AL/PE, BOPP/PE, Tea filter paper and other compound materials can be heat sealed.
Technique Performance:
| Model: | MY-60PB |
| Capacity: | 40-60bag/min |
| Range of measurement | 1-200tablet(as material) |
| Bag size | (L)20-160 (W)15-100mm |
| Sealing type | back sealing |
| Power | 1180W |
| Voltage | 380V/50HZ 220V/50-60HZ |
| Packing film material | Paper/the polyethylene,polyester/aluminum foil/polyethylene,nylon/polyethylene,tea filter paper,etc |
Office&Workshop: