| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 Set |
| Delivery Time | 15-30 working days |
| Brand | TOUPACK |
| Place of Origin | Guangdong Zhongshan China |
| Certification | CE/ISO 9001 |
| Model Number | Semi automatic packing system |
| Packaging Details | wooden case |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 sets/month |
| Width or Diameter | 800mm | Place of Origin | Guangdong Zhongshan China |
| Warranty | 1 year | Apply | food |
| Packaging Details | wooden case | Product | food bucket elevator |
| Model Number | Semi automatic packing system | Supply Ability | 50 sets/month |
| Certification | CE/ISO 9001 | Brand Name | TOUPACK |
| Payment Terms | L/C, T/T | Bucket conveyor | continue |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 15-30 working days |
| Minimum Order Quantity | 1 Set | Voltage | 220/110V |
| Hopper | 1.8L or 3.8L | Structure | Chain Conveyor |
Semi automatic packing system for weighing and packaging frozen crayfish
Application:
Bucket elevators are very well suited for free flowing products in the food, agriculture, pharmaceutical, cosmetic, chemical industry, such as candy, chips, dried fruits, frozen food etc. Especially suitable for conveying fragile material, such as french fries, rice crust, slice etc. Z type bucket elevators are very well suited for food packaging line.
Main
Function
&
Features:
1.
Dismountable
belt
scale
for
easy
cleaning;
2.
SUS304
for
the
whole
machine
frame.
IP
65
dust
and
water
proof
design.
3.
Alarm
light
for
single
overweight
beyond
preset
spec.,
as
well
as
alarm
light
for
abnormal
product
or
non-combination.
4.
Machine
will
stop
when
it
reaches
the
preset
target
production
or
weighing
quantity.
5.
Combination
can
be
achieved
per
product
weight
or
product
quantity.
6.
Able
to
set
up
priority
combination
as
well
as
belt
number
limit.
7.
Able
to
set
up
stagger
discharge
interval
and
belt
number
for
blending
weighing.
Technical details:
| Machine frame | Fully stainless steel #304 |
| Production capacity | 4-6.5m3/H |
| Outlet height | 3296mm |
| Infeed length | 863mm |
| Machine Packed Dimension | 2050mm(L)*1350mm(W)*980mm(H) |
| Voltage | AC 220V Single phase or AC 380V ,3 Phase.50Hz |
| Power | 0.75KW |
Machine details:
Test material: