| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 |
| Delivery Time | 3 -20 days after payment arranged |
| Brand | TOUPACK |
| Place of Origin | Guangdong Zhongshan China |
| Certification | CE |
| Packaging Details | Pollywood case |
| Payment Terms | L/C, D/P, T/T |
| Supply Ability | 100set/month |
| Driven type | Electric | Place of Origin | Guangdong Zhongshan China |
| Packaging material | Wood | Packaging Details | Pollywood case |
| Supply Ability | 100set/month | Automatic grade | Automatic |
| Certification | CE | Brand Name | TOUPACK |
| Payment Terms | L/C, D/P, T/T | Type | Multi-Function Packaging Machine |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 3 -20 days after payment arranged |
| Production Capacity | 30-100 bags / min | Minimum Order Quantity | 1 |
| Voltage | 110v/220v | Packaging type | Bags,Pouch,Film,Foil,Bottles |
| Application | Food,Medical,Beverage,Commodity |
Seasoning Milk Powder Filling Weigher Packing Machine Vertical Packaging Machines
Application:
The
powder
packing
machine
is
automatic
powder
filling
packaging
machine.
This
detergent
powder
filling
packing
machine
is
back
sealing
type
and
screw
type.It
is
widely
used
for
packaging
bagged
powder
materials,
such
as:
mask
powder,
milk
powder,
spices,
pesticides,
medicine,
veterinary
medicine
etc.
Screw
filling
applys
to
the
materials
of
bad
fluidity,
with
fast,
accurate,
economic
and
practical
advantages.
Features:
1.
Adopt
intelligent
temperature
controller
and
ensure
the
nice
and
smooth
sealing;
2.
Imported
PLC
control
system,
servo
film
feeding
system,
and
man-machine
interface
touch
screen
can
get
mutiple
functions
such
as
counting,
date
printing,
nitrogen
charging(gas
discharge),
conveying
etc.
3.
Combined
with
metering
equipment,
full
automatic
packaging
process
including
feeding,
metering,
bag
filling,
date
printing
and
auto
counting
can
be
compelted.
4.
The
setting
and
modification
of
packaging
parameter
can
be
done
via
the
touch
screen,
more,
it
can
save
10
different
types
of
parameters.
5.
Different
Type
of
bag
making:
Can
make
pillow
bag,
punched
hanging
bag,
mutliplecontinuous
bags
etc.
According
to
customer's
requests.
Specifications:
| Model | VB-520 |
| Packing speed | 15-100bags/min |
| Bag-making size | (L)80-350mm(W)80-250mm |
| Filling range | 150-2000ml |
| Film width | 180-520mm |
| Packing materials | OPP/CPP PET/PE etc |
| Film thickness | 0.04-0.08mm |
| Air consumption | 0.36m3/min 0.6MPa |
| Power supply | AC220V 50Hz 3.5kw |
| Machine dimensions | (L)1750× (W)1050× (H)2650mm |
| Machine weight | 680kg |
Customer-made case:

Office&Workshop: