| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 Set |
| Delivery Time | 15-30 working days |
| Brand | TOUPACK |
| Place of Origin | Guangdong Zhongshan China |
| Certification | CE/ISO 9001 |
| Model Number | TY-A-P12-1 |
| Packaging Details | wooden case |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Sets/Month |
| Place of Origin | Guangdong Zhongshan China | HMI | 10‘’color Touch Screen |
| Packaging Details | wooden case | Model Number | TY-A-P12-1 |
| Supply Ability | 50 Sets/Month | Certification | CE/ISO 9001 |
| Power Supply | Single Phase 220V 50HZ/60HZ | Brand Name | TOUPACK |
| Payment Terms | L/C, T/T | Vibration Pan Volume | 3L Or Per Customer’s Requirement |
| Brand | TOUPACK | Function | Weighing |
| Body Material | Main Body And Contact Surface Is SUS304. Vibration Device Is Cast Iron. | Max. Counting | 30 Times/min |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 15-30 working days |
| Minimum Order Quantity | 1 Set | Vibration Pan OD | 350mm Or Per Customer’s Requirement |
SUS 304 12 Belt Combination Weigher For Fruits And Vegetable / Frozen Foods
Applications:
Applicable for weighing of medium bag / box packed products that are of irregular shape, large unit size or easy to get damaged during weighing, like green vegetables, fruits, meat loaf, or such seafood as fish, lobster, etc.
Main Function & Features:
1. Dismountable belt scale for easy cleaning;
2. SUS304 for the whole machine frame. IP 65 dust and water proof design.
3. Alarm light for single overweight beyond preset spec., as well as alarm light for abnormal product or non-combination.
4. Machine will stop when it reaches the preset target production or weighing quantity.
5. Combination can be achieved per product weight or product quantity.
6. Able to set up priority combination as well as belt number limit.
7. Able to set up stagger discharge interval and belt number for blending weighing.
Specifications:
| Model | TY-A-P12-1 |
| Max. Weighing (one belt) | 2,000g |
| Accuracy | x (0.5) |
| Min. Scale Interval | 0.1g |
| Max. Speed | 30 WPM |
| Control System | PLC |
| HMI | 7” / 10” color touch screen |
| Power Supply | AC220V ±10% 50HZ/60HZ, 1KW |
| Unit Scale Size | 220(L)*160(W)mm |
| Packing Dimension | 2,000(L)*1,400(W)*1,290(H)mm |
| Package weight | 375kg |
1.
Upper
storage
funnel
is
divided
to
weight
two
different
products.
2.
Separate
main
vibrator,
control
the
thickness
of
product
independently.
3.
Integral
machine
frame
and
machine
cabinet
contributes
to
more
stability
and
higher
accuracy.
4.
Uniform
design
standards,
and
mould
processing,
contribute
to
better
interchangeability
for
spare
parts.
5.
Stable
actuator
design
reduce
the
mechanical
vibration
and
improves
the
load
cell
value
accuracy.
Details:
Materials: