| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 Set |
| Delivery Time | 15-30 days after payment |
| Brand | TOUPACK |
| Place of Origin | Guangdong zhongshan China |
| Certification | CE |
| Model Number | TY-A-CW-YP |
| Packaging Details | wooden case |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Sets/month |
| Place of Origin | Guangdong zhongshan China | Packaging Details | wooden case |
| Model Number | TY-A-CW-YP | max weight | 500g |
| sorting accuracy | 0.5g | Supply Ability | 50 Sets/month |
| Certification | CE | Brand Name | TOUPACK |
| Payment Terms | L/C, T/T | sorting speed | 300 times/min |
| material | stainless steel 304 | Price | Negotiable |
| Delivery Time | 15-30 days after payment | Minimum Order Quantity | 1 Set |
| control system | MCU/PLC | power supply | 220/110V |
Hrizontal Multi-Weight Sorting Yolk Machine Customer-Made Supported
Application:
1. This fruit sorting machine is mainly used for apple, pear, dragon fruit, orange, peach
2.
Reasonable
structure
design,
high
sorting
speed,
low
broken
rate,
small
weighting
error
and
high
degree
of
accuracy.
3.
This
sorting
machine
can
be
moveable.
1.The
principle
of
the
check
weigher
is
that
each
product
to
be
sorted
is
individually
weighed,
and
by
setting
the
weight
range,
it
is
automatically
sorted
to
the
specified
weight
level,
that
is,
the
level
is
sorted
according
to
the
weight.
2.
The
weight
check
scale
is
mainly
used
in
multi-level
weighing
and
sorting
of
seafood,
aquatic
products,
poultry,
fruits
and
vegetables,
and
traditional
Chinese
medicine.
3.
The
automatic
check
weight
is
also
mainly
used
for
automatic
weight
detection,
upper
and
lower
limit
discrimination
or
weight
classification
on
various
automated
assembly
lines
and
logistics
transportation
systems.
It
is
widely
used
in
online
inspection
in
the
pharmaceutical,
food,
toy,
hardware,
chemical
and
other
industries.
In
addition,
it
can
directly
replace
manual
weighing
to
improve
production
efficiency
and
consistency
and
reliability
of
weighing.
Technical Specification:
| Model | TY-CW-YP4 |
| Power Supply | AC220V±10% 50HZ(60HZ) |
| Rated Power | 0.6KW |
| Checking Range | ≤500g |
| Accuracy | ±0.3g~±3g |
| Minimum Scale | 0.1g |
| Optimal Throughput | 300 pcs/min |
| Suitable Product Dimension | ≤120mm L*80mm W |
| Magazine size | 173mm*91mm |
| Rejector | Drop |
| Control Module | High Speed A/D Sampling Module |
| Product Preset | 99 |
| Conveyor Direction | Rotary |
| Operating Requirement | Temperature: 0℃~40℃,Humidity:30%~95% |
| Machine Body Construction | SUS304 Full Stainless Steel |
Detial: