| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 Set |
| Delivery Time | 15-30 working days |
| Brand | TOUPACK |
| Place of Origin | Guangdong Zhongshan China |
| Certification | CE/ISO |
| Model Number | TY-A-M/P-10-1 |
| Packaging Details | wooden case |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Sets/Month |
| Max. Speed: | 60 WPM | Place of Origin | Guangdong Zhongshan China |
| HMI | 7'' / 10'' Color Touch Screen | Packaging Details | wooden case |
| Material | Stainless Steel 304 | Hopper Volume | 0.8L/0.5L |
| Control System | MCU / PLC | Model Number | TY-A-M/P-10-1 |
| Supply Ability | 50 Sets/Month | Certification | CE/ISO |
| Power Supply | AC220V ±10% 50HZ/60HZ, 1.5KW | Brand Name | TOUPACK |
| Payment Terms | L/C, T/T | Accuracy | 0.1~1g |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 15-30 working days |
| Minimum Order Quantity | 1 Set | After Warranty Service | Video Technical Support, Online Support |
Stainless Steel 304 10 Head M/P 0.8L Weigher Automatic Granule Peanut Packing Machine for food industry
Application:
Applicable
for
weighing
of
all
types
of
small-sized
/
dosed,
granular
products,
such
as
prepared
herbal
medicine,
tea,
seeds,
MSG,
chicken
essence
seasoning,
coffee
beans,
chocolate
beans,
etc.
Main Function & Features:
1. Professional digital weighing module for high precision and good stability.
2. Control system: MCU or PLC (optional).
3. Touch screen interface has different levels of authorized access; up to 16 different languages for choice; application software upgraded through USB.
4. Factory parameters recovery function; 99 preset product parameters to meet different parameter program requirements.
5. Weighing hopper able to discharge in turn to effectively prevent products from blocking.
6. Weighing and counting function to meet diverse needs from custom
7. Real-ti me display of amplitude of each vibration pan as well as product weight in each hopper to better monitor the running status of the machine.
8. Machine body with SUS304/316 for option; IP65 dust and waterproof design.
9. Cleaning function: able to make the hoppers in opening state for easy daily cleaning and maintenance.
10. Modular design of control system for easy maintenance and cost-saving.
11. Specifically designed for small granular products with high precision and fast working speed.
12. Compact size for space saving.
Specifications:
| Model | TY-1A -M10-1;TY-1A -P10-1 |
| Max. Weighing (one hopper) | 5-200g |
| Accuracy | x (0.5) |
| Min. Scale Interval | 0.1g |
| Max. Speed | 60 WPM |
| Hopper Volume | 0.8L/0.5L |
| Control System | MCU / PLC |
| HMI | 7’’ / 10’’ color touch screen |
| Power Supply | AC220V ±10% 50HZ/60HZ, 1.5KW |
| Packing Dimension | 1,370(L)*1,060(W)*1,205(H)mm |
| Package weight | 220kg |
Details: