| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 Set |
| Delivery Time | 15-30 working days |
| Brand | TOUPACK |
| Place of Origin | Guangdong Zhongshan China |
| Certification | CE/ISO |
| Model Number | 620 VFFS |
| Packaging Details | wooden case |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Sets/Month |
| Place of Origin | Guangdong Zhongshan China | Machine Weight | 800kg |
| Packaging Details | wooden case | Packing Speed | 10-50 Bag/min |
| Material | SUS 304 | Power supply | 22o/110V |
| Control System | MCU/PLC | Model Number | 620 VFFS |
| Supply Ability | 50 Sets/Month | Certification | CE/ISO |
| Brand Name | TOUPACK | Payment Terms | L/C, T/T |
| Bag Making Mode | Pillow-type Bag, Standing Bag, Punch | Price | Negotiable |
| Delivery Time | 15-30 working days | Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Thickness Of Film | 0.04-0.10mm | Application | Powdered Products |
SUS 304 620 VFFS Packing Wheat Flour Powder soybean milk powder Auger Filler Machine
Applications:
The system is applicable for quantitative weighing and packaging of flour, powdered milk, feed stuff, rice flour, cocoa powder, solid beverage, granulated sugar, MSG, veterinary drugs, glucose, solid medicine, powdered additives, toner powder, talcum powder, pesticides, dyes, flavors, fragrance, etc.
The major performance and structural features
* Imported PLC computer control system with human-machine interface; touch screen is simple and direct-viewing in operation;
* precise positioning with servo film transporting system; excellent complete machine performance and nice packing;
* minimize the loss with complete automatic warn protection function;
* supported with metric device, the machine will automatically complete all packaging processes from measuring, feeding, filling, bag ma
* The way of bag making: the machine can make pillow-type bag and standing bag according to customer’s requirements.
Technical parameter of auger filling machine
| Items | Content |
| Packing speed | 5-50 bag/min |
| Bag size | (L)80-420mm (W)120-350mm |
| Bag making mode | Pillow-type bag, standing bag, punch |
| Range of measuring | 300-5000ml |
| The maximum width of packing film | 720mm |
| Thickness of film | 0.04-0.10mm |
| Air consumption | 300L/min 0.8×105Pa |
| Main power/voltage | 4.5KW/220V 50-60Hz |
| Dimension | 1780×1350×1800mm |
| The weight of switchboard | 800kg |
Details:
