| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 Set |
| Delivery Time | 15-30 days after payment |
| Brand | TOUPACK |
| Place of Origin | Guangdong zhongshan China |
| Certification | CE |
| Model Number | TY-A-CW-YP |
| Packaging Details | wooden case |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Sets/month |
| Place of Origin | Guangdong zhongshan China | Packaging Details | wooden case |
| Model Number | TY-A-CW-YP | max weight | 500g |
| sorting accuracy | 0.5g | Supply Ability | 50 Sets/month |
| Certification | CE | Brand Name | TOUPACK |
| Payment Terms | L/C, T/T | sorting speed | 300 times/min |
| material | stainless steel 304 | Price | Negotiable |
| Delivery Time | 15-30 days after payment | Minimum Order Quantity | 1 Set |
| control system | MCU/PLC | power supply | 220/110V |
Application:
This fruit sorting machine is mainly used for apple, pear, dragon fruit, orange, peach, kiwi fruit and guava, etc round shapes of fruit and vegetable sorting and grading. This machine is to sort the fruit by fruit weight.
1. Reasonable structure design, high sorting speed, low broken rate, small weighting error and high degree of accuracy. The weighting sorting performance has reached the international standard.
2. This sorting machine can be moveable. It can not only work in the fruit garden, but also in the town factory. Thus it can reduce the fruit broken caused by fruit carrying.
Technical Specification:
| Model | TY-CW-YP |
| Power Supply | AC220V±10% 50HZ(60HZ) |
| Rated Power | 0.6KW |
| Checking Range | ≤500g |
| Accuracy | ±0.3g~±3g |
| Minimum Scale | 0.1g |
| Optimal Throughput | 300 pcs/min |
| Suitable Product Dimension | ≤120mm L*80mm W |
| Magazine size | 173mm*91mm |
| Rejector | Drop |
| Control Module | High Speed A/D Sampling Module |
| Product Preset | 99 |
| Conveyor Direction | Rotary |
| Operating Requirement | Temperature: 0℃~40℃,Humidity:30%~95% |
| Machine Body Construction | SUS304 Full Stainless Steel |
Customer-made Case:
