| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 |
| Delivery Time | 3 -20 days after payment arranged |
| Brand | TOUPACK |
| Place of Origin | Guangdong Zhongshan China |
| Certification | CE |
| Packaging Details | Pollywood case |
| Payment Terms | L/C, D/P, T/T |
| Supply Ability | 100set/month |
| Brand Name | TOUPACK | Payment Terms | L/C, D/P, T/T |
| Place of Origin | Guangdong Zhongshan China | Price | Negotiable |
| Delivery Time | 3 -20 days after payment arranged | Minimum Order Quantity | 1 |
| Packaging Details | Pollywood case | Supply Ability | 100set/month |
| Certification | CE |
Full Automatic Coffee Beans & Coffee Powder Weighing And Packing Machine Line
Application:
Machine
has
an
independent
screw
measurement,
adopted
high
accuracy
stepping
motor
driver,
filling
with
screw.
The
machine
can
be
adjusted
in
your
favor
in
the
measurement
range
by
different
screw.It
is
used
for
the
automatic
packing
of
loosing,
sticky
powder
etc.
Such
as
flour
powder,
curry
powder,
lotus
powder,
soybean
milk
powder,
milk
powder,
spices,
health
food,
etc.
Features:
1.
Intelligent
temperature
controller
and
smooth
sealing;
2.
Imported
PLC
control
system,
3.
Combined
with
metering
equipment,
full
automatic
packaging
process
including
feeding,
metering,
bag
filling,
date
printing
and
auto
counting
can
be
compelted.
4.
The
setting
and
modification
of
packaging
parameter
can
be
done
via
the
touch
screen,
more,
it
can
save
10
different
types
of
parameters.
5.
Different
Type
of
bag
making:
Can
make
pillow
bag,
punched
hanging
bag,
mutliplecontinuous
bags
etc.
According
to
customer's
requests.
Specifications:
| Model | VB-520 |
| Packing speed | 15-70bags/min |
| Bag-making size | (L)80-350mm(W)80-250mm |
| Filling range | 150-2000ml |
| Film width | 180-520mm |
| Packing materials | OPP/CPP PET/PE etc |
| Film thickness | 0.04-0.08mm |
| Air consumption | 0.36m3/min 0.6MPa |
| Power supply | AC220V 50Hz 3.5kw |
| Machine dimensions | (L)1750× (W)1050× (H)2650mm |
| Machine weight | 680kg |
| Item | Specifications |
| Metering system | Screw rotary filling auger filler |
| Packaging weight | 10-5000g (alter screw accessory) |
| Packaging precision | ±0.3%-1.5% |
| Packaging speed | 5-50 bags/min |
| voltage | Three phase 380v ( AC 380v) 50/60HZ |
| Machine power | 1.5kw |
| Machine weight | 200kg |
| Hopper volume | 50L |
Customer-made case: