| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 Piece |
| Delivery Time | 3-8 Working Days |
| Brand | AIRSUSTECH |
| Place of Origin | Guangzhou, China |
| Certification | ISO/TS16949:2009 |
| Model Number | 2B16X2T |
| Packaging Details | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Payment Terms | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram |
| Supply Ability | 1000 PCS/Week |
| Temperature | -40℃+70℃ | Place of Origin | Guangzhou, China |
| Packaging Details | Strong Carton Box or as Customers Requirement | Standard | OEM Standard |
| Model Number | 2B16X2T | Supply Ability | 1000 PCS/Week |
| Flexibility | Good | Certification | ISO/TS16949:2009 |
| Brand Name | AIRSUSTECH | Payment Terms | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram |
| PCD | 282 MM | Firestone | W01-R58-4067 |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 3-8 Working Days |
| Quality | 100% Tested | Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Compatibility | Adjustable | Structure | Double Convoluted |
Dunlop Pneuride Air Bellow 16"X2 Flange Plate SP1557 Air Bag with 4 PCS Studs
Product Specifications
| Center Distance | 282 mm |
| Cover Plate Diameter | 310 mm |
| Design Height | 174 mm |
| Natural Diameter | 380 mm |
| Air Inlet | Rc 1/2'' |
| Studs Type | 4-M10 |
| Studs Height | 42 mm |
2B16X2T Refer Numbers
|
Dunlop
Pneuride
16"X2 Dunlop Pneuride 16X2 Dunlop Pneuride 16'X2 Dunlop Springride SP1557 |
|
Firestone
W01-R58-4067 Firestone W01 R58 4067 Firestone W01R584067 Firestone WO1-R58-4067 Firestone WO1 R58 4067 Firestone WO1R584067 |
|
Contitech
FD
816-30
DS Contitech FD 81630 DS Contitech FD 816 30 DS Contitech FD 81630 DS M10 |
|
Norgren
M/31162 Norgren M31162 Norgren M 31162 |
| Parker 9109171 |
2B16X2T Technical Parameters
| Vibration isolation - dynamic characteristics values | ||||||
| Pressure P [bar] | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
| Force (Load) [kN] | 17.6 | 23.9 | 30.0 | 36.0 | 42.4 | 48.7 |
| Spring Rate [N/cm] | 1710 | 2165 | 2640 | 3100 | 3560 | 4010 |
| Natural Frequency [Hz] | 1.6 | 1.5 | 1.5 | 1.5 | 1.5 | 1.4 |
| Pneumatic application - static characteristic values | |||||||
| Pressure p | [bar] | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
| Height H [mm] | 350 | 12.6 | 17.0 | 21.9 | 26.5 | 31.5 | - |
| 300 | 17.6 | 23.9 | 30.0 | 36.0 | 42.4 | 48.7 | |
| 250 | 21.5 | 28.9 | 36.2 | 43.3 | 51.0 | 58.4 | |
| 200 | 25.5 | 34.4 | 43.0 | 51.4 | 60.5 | 69.3 | |
| 150 | 29.2 | 39.2 | 49.0 | 58.5 | 68.7 | 78.6 | |
| 100 | 312 | 41.8 | 52.3 | 62.2 | 73.0 | 83.3 | |
Air Bag Installation and Safety Guidelines
1.
Ensure
Sufficient
Clearance
When
installing
air
bellows,
make
sure
there
is
enough
clearance
around
the
bellow
to
prevent
contact
with
surrounding
parts.
The
full
surface
of
metal
components
should
be
used
to
bear
operational
forces.
2.
Use
Lateral
Guides
Air
springs
must
always
be
equipped
with
lateral
guides
to
maintain
proper
alignment
during
compression
and
expansion,
ensuring
reliable
performance
and
preventing
damage.
3.
Safe
Removal
and
Deflation
Always
fully
deflate
air
bellows
before
attempting
to
remove
them.
This
prevents
accidental
injury
and
protects
the
integrity
of
the
bellow.
4.
Avoid
Contact
with
Harmful
Substances
Ensure
the
air
bellow
does
not
come
into
constant
contact
with
hydraulic
oil,
lubricants,
solvents,
metal
shavings,
or
welding
sparks,
which
can
degrade
the
material
and
reduce
service
life.
5.
Special
Media
Applications
If
the
air
springs
will
be
exposed
to
special
fluids,
chemicals,
or
media,
contact
Precision
Engineering
for
guidance.
Provide
details
about
the
medium,
temperature,
and
concentration
to
ensure
safe
and
effective
operation.
AIRSUSTECH 2B16X2T Air Spring Cross Dunlop 16''X2 Real Pictures
