| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 Piece |
| Delivery Time | 3-8 Working Days |
| Brand | AIRSUSTECH |
| Place of Origin | Guangzhou, China |
| Certification | ISO/TS16949:2009 |
| Model Number | MB-90-3 |
| Packaging Details | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Payment Terms | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram |
| Supply Ability | 1000 PCS/Week |
| Place of Origin | Guangzhou, China | Cross | Yokohama M-90-3 |
| Packaging Details | Strong Carton Box or as Customers Requirement | Model Number | MB-90-3 |
| Supply Ability | 1000 PCS/Week | Flexibility | Good |
| Certification | ISO/TS16949:2009 | Brand Name | AIRSUSTECH |
| Payment Terms | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram | Price | Negotiable |
| Delivery Time | 3-8 Working Days | Air Inlet | M12 and M20 |
| Quality | 100% Tested | Max. Lifting Pressure | 0.7 MPa |
| Minimum Order Quantity | 1 Piece | Structure | Triple Convoluted |
| Quality Assurance | One Year | Compatibility | Easy to Replace |
High-performance black rubber air spring featuring Yokohama convoluted air suspension design with 90mm static height.
| Manufacturer | AIRSUSTECH |
| Part Number | MB-90-3 |
| Static Height | 90 mm |
| Natural O.D. | 110 mm |
| Bolts Type | M12 |
| Air Inlet | M12 and M20 |
| Material | rubber and steel |
| Net Weight | 0.7 kg |
| AIRSUSTECH NO. | YOKOHAMA NO. | Design Height (mm) | Maximum Height (mm) | Minimum Height (mm) | Commonly Max. Stroke (mm) | Max. Diameter when Compressed (mm) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MB-90-3 | M-90-3 | 152 | 222 | 87 | ±45 | 160 |
| MB-90-2 | M-90-2 | 98 | 143 | 58 | ±30 | 160 |
| MB-90-1 | M-90-1 | 76 | 106 | 46 | ±30 | 125 |
| MB-160-1 | M-160-1 | 72 | 102 | 40 | ±25 | 220 |
| MB-160-2 | M-160-2 | 98 | 148 | 53 | ±35 | 220 |
| MB-160-3 | M-160-3 | 152 | 227 | 82 | ±53 | 220 |
| MB-160-4 | M-160-4 | 206 | 306 | 111 | ±70 | 220 |
From Original Equipment Manufacturers (OEM) to aftermarket applications, we offer a unique combination of product selection, engineering excellence and technical support to meet even the toughest application needs.
Through constant evaluation and testing, we bring our customers the most cost effective products with more features, greater performance and improved ease of use for every application requirement.
| AIRSUSTECH Part NO. | Japan YOKOHAMA Reference No. | AIRSUSTECH Part NO. | Japan YOKOHAMA Reference No. |
|---|---|---|---|
| MB-90-1 | M-90-1 | MB-200-4 | M-200-4 |
| MB-90-2 | M-90-2 | MB-220-2 | M-220-2 |
| MB-90-3 | M-90-3 | MB-220-3 | M-220-3 |
| MB100-4 | M-100-4 | MB-220-4 | M-220-4 |
| MB-120-2 | M-120-2 | MB-240-1 | M-240-1 |
| MB-120-3 | M-120-3 | MB-240-2 | M-240-2 |
| MB-120-4 | M-120-4 | MB-240-3 | M-240-3 |
| MB-160-1 | M-160-1 | MB-240-4 | M-240-4 |
| MB-160-2 | M-160-2 | MB-300-1 | M-300-1 |
| MB-160-3 | M-160-3 | MB-300-2 | M-300-2 |
| MB-160-4 | M-160-4 | MB-300-3 | M-300-3 |
| MB-200-2 | M-200-2 | MB-300-4 | M-300-4 |
| MB-200-3 | M-200-3 |
