| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 Piece |
| Delivery Time | 3-8 Working Days |
| Brand | AIRSUSTECH |
| Place of Origin | Guangzhou, China |
| Certification | ISO/TS16949:2009 |
| Model Number | 2B7025 |
| Packaging Details | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Payment Terms | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram |
| Supply Ability | 1000 PCS/Week |
| Place of Origin | Guangzhou, China | Cross | Firestone W01-358-7025 |
| Advantages | Safe and Durable | Packaging Details | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| HS Code | 8708809000 | Material | Rubber+Steel |
| Natural O.D. | 146 MM | Model Number | 2B7025 |
| Supply Ability | 1000 PCS/Week | Flexibility | Good |
| Certification | ISO/TS16949:2009 | Brand Name | AIRSUSTECH |
| Payment Terms | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram | Price | Negotiable |
| Delivery Time | 3-8 Working Days | Quality | 100% Inspected |
| Minimum Order Quantity | 1 Piece | Structure | Double Convoluted |
Firestone Style 268 Air Bellow W01-358-7025 Double Convoluted Air Spring 1/4NPTF
| Specification | Value |
|---|---|
| Port Size | 1/4-18NPTF |
| Mounting Hole | 2X3/8-16UNC |
| Minimum Height | 65 mm |
| Maximum Height | 175 mm |
| PCD | 44 mm |
| Bead Plate O.D. | 111 mm |
| Full Stroke | 110 mm |
| Natural Diameter | 146 mm |
| Max. O.D. | 165 mm |
| Configuration | Part Numbers |
|---|---|
| Blind nuts, 1/4 NPT | W01-358-7025, W01 358 7025, W013587025 WO1-358-7025, WO1 358 7025, WO13587025 |
| Blind nuts, 3/4 NPT | W01-358-7047, W01 358 7047, W013587047 WO1-358-7047, WO1 358 7047, WO13587047 |
| Blind nuts, 1/4 NPT both ends | W01-358-7035, W01 358 7035, W013587035 WO1-358-7035, WO1 358 7035, WO13587035 |
| 3/4 NPT both ends (no blind nuts) | W01-606-7025, W01 606 7025, W016067025 WO1-606-7025, WO1 606 7025, WO16067025 |
| Socket head aluminum bead rings (bolts, nuts, washers not included, use cap screws) | W01-358-0030, W01 358 0030, W013580030 WO1-358-0030, WO1 358 0030, WO13580030 |
| 3/4 NPT (only) upper plate, blind nuts lower plate | W01-358-7030, W01 358 7030, W013587030 WO1-358-7030, WO1 358 7030, WO13587030 |
| Rubber bellows only | W01-358-0319, W01 358 0319, W013580319 WO1-358-0319, WO1 358 0319, WO13580319 |
Upgrade your heavy-duty vehicle suspension with the AIRSUSTECH 2B7025 Cross W01-358-7025 rubber air spring, designed to deliver unmatched durability, stability, and driving comfort. Crafted from high-strength synthetic rubber, this air spring offers exceptional resistance to aging and wear, ensuring reliable performance even in the most demanding road and work conditions.