| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 Piece |
| Delivery Time | 3-8 Working Days |
| Brand | AIRSUSTECH |
| Place of Origin | Guangzhou, China |
| Certification | ISO/TS16949:2009 |
| Model Number | 1B4060 |
| Packaging Details | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Payment Terms | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram |
| Supply Ability | 1000 PCS/Week |
| Temperature | -40℃+70℃ | Place of Origin | Guangzhou, China |
| Cross | Contitech FS 40- | Packaging Details | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Color | Black | Standard | OEM Standard |
| Model Number | 1B4060 | Supply Ability | 1000 PCS/Week |
| Certification | ISO/TS16949:2009 | Brand Name | AIRSUSTECH |
| Payment Terms | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram | Ships To | Worldwide |
| Advantage | High Reliability | Price | Negotiable |
| Delivery Time | 3-8 Working Days | Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Packaging | Brown Carton | Net Weight | 1 KG |
The G1/8 Port Size ContiTech FS 40-6 Suspension Air Spring with M8X1.25 Threaded Holes is a high-performance industrial air spring designed for reliable suspension applications.
| Model No. | 1B4060 |
|---|---|
| Air Inlet | G1/8 |
| PCD | 20 mm |
| Bead Plate O.D. | 90 mm |
| Compressed Height | 50 mm |
| Max. Height | 110 mm |
| Max. Outer O.D. | 145 mm |
| Mounting Hole | M8X1.25 |
| Material | Rubber and Steel |
| Packaging | Brown Carton |
| Net Weight | 1 kg |
Contitech: FS 40-6 / FS 406 / FS 40 6 / FS40-6 / FS 40-6 G1/8 / FS 40-6 M8
Phoenix: SP 1B 04 / SP1B04
Weforma: WBE 100-E1 / WBE 100E1 / WBE100E1
An Indonesian customer discovered our AIRSUSTECH brand while searching for Contitech FS 40-6 single-convolution air springs. After technical consultation, they selected our AIRSUSTECH NO. 1B4060 as a direct replacement. The trial order of 10 units received positive feedback, confirming excellent quality, strong compatibility, and complete operational satisfaction.
| AIRSUSTECH NO. | CONTITECH NO. |
|---|---|
| 1B4060 | FS 40-6 CI |
| 1B130070 | FS 50-5 CI |
| 1B7070 | FS 70-7 CI |
| 1B7731 | FS 100-10 CI |
| 1B8X4 | FS 120-10 CI |
| 1B12012 | FS 120-12 CI |
| 1B6910 | FS 200-10 CI |
| 1B31012 | FS 310-12 CI |
| 1B5330 | FS 330-11 CI |
| 1B5330 | FS 330-14 CI |
| 1B53011 | FS 530-11 CI |
| 1B53014 | FS 530-14 CI |
| 1B96012 | FS 960-12 CI |
| 1B133011 | FS 1330-11 CI |