F2 Connection Torpress 20 86600 Double Convoluted Air Spring with 8 PCS M8 Bolts
This industrial air spring features a double convoluted design with F2 connection and includes 8 M8 bolts for secure installation.
2H250180 Product Dimensions
| Specification | Value |
| Design Height | 180 mm |
| PCD | 145 mm |
| Flange Ring O.D. | 183 mm |
| Max. Outer Diameter | 270 mm |
| Screws Type | 8-M10 |
| Compressed Height | 84 mm |
| Max. Height | 231 mm |
| Stroke | 122 mm |
Torpress 20 86600 Product Dimensions
| Specification | Value |
| Center Distance | 160.3 mm |
| Flange Ring Diameter | 179 mm |
| Bolts Type | 8-M8 |
| Max. O.D. | 255 mm |
| Min. Height | 80 mm |
| Max. Height | 265 mm |
| Static Height | 170 mm |
| Stroke | 185 mm |
Cross References
- Torpress 245
- Torpress 93740
- Torpress 202344
- Torpress 245 93740
- Torpress 245 202344
- Torpress 20 86600
- Gart 272.2.190
- PIRELLI Torpress 245
- CF gomma 93740
- Airtech A2 250/K03
- TRAS CAR 03003000090
- ZORIZ 1006500
- NOMEC 99AMM0000024
About AIRSUSTECH Air Spring
AIRSUSTECH specializes in developing and supplying high-quality industrial air springs. We focus on delivering reliable products that meet customer needs across various applications. Our commitment includes providing quality solutions at competitive prices with professional service and timely responses for both standard and custom air spring requirements.
Torpress Air Spring OEM Specifications
| Model |
Standard Code |
Maximum OD (mm) |
Minimum Height (mm) |
Maximum Height (mm) |
Design Height (mm) |
| 16 | 93029 | 153 | 46 | 91 | 70 |
| 131 | 94047 | 165 | 50 | 110 | 85 |
| 110 | 93113 | 210 | 51 | 151 | 101 |
| 88540 | 210 | 45 | 145 | 95 |
| 88820 | 210 | 45 | 145 | 95 |
| 116 | 93027 | 231 | 46 | 152 | 100 |
| 19 | 94016 | 325 | 51 | 151 | 127 |
| 94014 | 325 | 43 | 143 | 127 |
| 23B | 202665 | 165 | 65 | 205 | 150 |
| 26 | 84181 | 220 | 85 | 245 | 165 |
| 20 | 86600 | 255 | 80 | 265 | 170 |
| 245 | 93740 | 270 | 85 | 310 | 185 |
| 22 | 94091 | 325 | 88 | 288 | 183 |
| 88544 | 325 | 80 | 280 | 175 |
| 21 BR | 89457 | 380 | 80 | 290 | 180 |
| 21 A BR | 97300 | 435 | 85 | 315 | 190 |
| 21B BR | 92154 | 440 | 85 | 385 | 200 |
| 28 BR | 92527 | 445 | 80 | 310 | 185 |
| 29 | 93056 | 570 | 90 | 330 | 195 |
| 31 | 93166 | 570 | 80 | 320 | 185 |
| 95210 | 700 | 85 | 700 | 300 |
| 325 | 203332 | 400 | 80 | 500 | 250 |
| 322 | 92615 | 133 | 408 | 265 | 450 |
| 89413 | 310 | 125 | 400 | 257 |
| 321 | 88110 | 380 | 125 | 400 | 257 |
2H250180 Flange Air Spring Images
Quality Control Process
Our technicians perform precise dimensional measurements to ensure every air spring meets exact specifications.
Manufacturing Capabilities
State-of-the-art production equipment ensures consistent quality and precision in every AIRSUSTECH air spring.