| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 pieces |
| Delivery Time | 3-8 Working Days |
| Brand | AIRSUSTECH |
| Place of Origin | Guangzhou, China |
| Certification | ISO/TS16949:2009 |
| Model Number | 3H6971 |
| Packaging Details | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Payment Terms | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram |
| Supply Ability | 1000pcs/week |
| Min. Height | 140 MM | Place of Origin | Guangzhou, China |
| Packaging Details | Strong Carton Box or as Customers Requirement | Operation | Gas-Filled |
| Model Number | 3H6971 | Supply Ability | 1000pcs/week |
| Certification | ISO/TS16949:2009 | Brand Name | AIRSUSTECH |
| Payment Terms | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram | Max. Height | 584 MM |
| Function | Reduce Shock / Shock Absorber | Firestone | W01-M58-6971 |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 3-8 Working Days |
| Minimum Order Quantity | 1 pieces | Working Temperature | -40℃+70℃ |
| Manufacturer | AIRSUSTECH |
Firestone Style 348-3 Industrial Air Spring W01-M58-6971 with Aluminum Flange Ring
Product Information
| Dimensions - Compressed Height | 140 mm |
| Dimensions - Extended Height | 584 mm |
| Dimensions - Flange Ring Diameter | 890 mm |
| Dimensions - Center Distance | 830 mm |
| Dimensions - Max. Outer Diameter | 950 mm |
| Screw Nuts Type | 40×M10×1.5 |
| Structure | triple convolutions |
| Material | rubber and aluminum |
Firestone Style 348-3 Other OEM Numbers
W01-M58-6971, W01M586971, W01 M58 6971
WO1-M58-6971, WO1M586971, WO1 M58 6971
W01-358-1023, W013581023, W01 358 1023
WO1-358-1023, WO13581023, WO1 358 1023
The Key Features and Benefits
|
1.
Robust
Construction Reinforced rubber bellows for superior fatigue resistance Aluminum flange ring ensures corrosion-resistant, lightweight mounting |
|
2.
Exceptional
Vibration
Isolation Absorbs high- and low-frequency vibrations effectively Reduces equipment wear and noise transmission |
|
3.
Adjustable
Load
&
Height
Control |
|
4.
Easy
Installation
&
Maintenance Bolt-on flange design simplifies mounting No lubrication required – maintenance-free operation |
|
5. Durable & Long-Lasting
Neoprene/natural
rubber
blend
resists
oil,
heat,
and
ozone |
We Have Other Kinds of Rubber Air Suspensions
| Firestone Number | Firestone Style | Firestone Number | Firestone Style |
| W01-M58-6379 | 21 | W01-M58-6381 | 22 |
| W01-M58-6382 | 22 | W01-M58-6383 | 22-1.5 |
| W01-M58-6384 | 22-1.5 | W01-M58-6387 | 26 |
| W01-M58-6400 | 224 | W01-M58-6880 | 2月20日 |
| W01-M58-6966 | 121 | W01-M58-6967 | 328 |
| W01-M58-6968 | 324 | W01-M58-6969 | 148-1 |
| W01-M58-6970 | 248-2 | W01-M58-6971 | 348-3 |
| W01-M58-6972 | 138-1.5 | W01-M58-6973 | 126 |
| W01-M58-6974 | 119 | W01-M58-6975 | 19 |
| W01-M58-6976 | 210 | W01-M58-6977 | 115 |
| W01-M58-6978 | 215 (formerly 211) | W01-M58-6979 | 200 |
| W01-M58-6980 | 323 | W01-M58-6981 | 314 |
| W01-M58-6983 | 320 | W01-M58-6984 | 321 (formerly 319) |
| W01-M58-6985 | 203 | W01-M58-6986 | 218 |
| W01-M58-6987 | 207 | W01-M58-6988 | 26 |

Factory
Workshop




