| Price | Negotiable |
| MOQ | 5 |
| Delivery Time | 5-8 Working Days |
| Brand | AIRSUSTECH Air Springs |
| Place of Origin | Guangzhou,China |
| Certification | ISO/TS16949:2009 |
| Model Number | 3H6971 |
| Packaging Details | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Payment Terms | T/T, Western Union, Paypal or Others |
| Supply Ability | 1000PCS/Week |
| Place of Origin | Guangzhou,China | Packaging Details | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Warrantly | 12 Months | Bolts Type | M10×1.5 |
| Bolts Height | 45 MM | Model Number | 3H6971 |
| Supply Ability | 1000PCS/Week | MAX. Height | 584 MM |
| Certification | ISO/TS16949:2009 | Cross Reference | W01-358-1023 |
| Bellow MAX. OD. | 950 MM | Brand Name | AIRSUSTECH Air Springs |
| Payment Terms | T/T, Western Union, Paypal or Others | Price | Negotiable |
| Delivery Time | 5-8 Working Days | Minimum Order Quantity | 5 |
| Itme Number | 3H6971 |
Expertly designed to provide superior performance and versatility for a wide range of applications. At the heart of its robust construction is a crimped assembly that ensures enhanced strength and durability. This is complemented by a convoluted bellow, meticulously crafted from Natural Rubber. This material is renowned for its exceptional dynamic capabilities and excellent universal properties, making our actuator not only powerful but also adaptable to a variety of operating conditions.
Specifications and Technical Parameters:
3H6971 Specifications:
| Bolts Type | M-10×1.5 |
| Number of Bolts | 40 |
| Distance Betweeen Bolts | 830 mm |
| Top Cover Plate Diameter | 890 mm |
| Bottom Cover Plate Diameter | 890 mm |
| Bellow MAX. Diameter at 7 Bar | 950 mm |
| Minimum Height | 140 mm |
| Maximum Height | 584 mm |
3H6971 Technical Parameters:
|
Dynamic Characteristics at 380 mm Design Height (Required for Airmount isolator design only) |
|||
|
Gauge Pressure (BAR) |
Load (kN) |
Spring Rate (kN/m) |
Natural Frequency (Hz) |
| 3 | 150.16 | 853 | 1.19 |
| 4 | 204.95 | 1110 | 1.16 |
| 5 | 258.67 | 1358 | 1.14 |
| 6 | 317.66 | 1614 | 1.12 |
| 7 | 371.47 | 1839 | 1.11 |
Cross References:
There are several other models of the product with model 348-3:
| Description | Assembly Order No. | |
| Style 348-3
Hight Strength Construction |
Ribbed neck aluminum bead rings (equal spacing), 45 mm bolts, nuts, washers |
W01-M58-6971, W01M586971 WO1-M58-6971, WO1 M58 6971 WO1M586971, W01 M58 6971 |
| Rubber Bellows only |
W01-358-1023, W01 358 1023 W013581023, WO1-358-1023 WO1 358 1023, WO13581023 |
|
| Style 348-3
High Strenght Bellows |
Ribbed neck aluminum bead rings (equal spacing), 17/8 bolts, nuts, washers |
W01-358-9603, W01 358 9603 W01358 9603, WO1-358-9603 WO1 358 9603, WO13589603 |
| Rubber bellows only |
W01-358-1023, W01 358 1023 W013581023, WO1-358-1023 WO1 358 1023, WO13581023 |
Support and Services:
AIRSUSTECH Air Bags Product Technical Support:
AIRSUSTECH Air Bags Product Services:
The Real Photos of 3H6971:





