| Price | Negotiable |
| MOQ | 5 |
| Delivery Time | 5-8 Working Days |
| Brand | AIRSUSTECH Air Springs |
| Place of Origin | Guangzhou,China |
| Certification | ISO/TS16949:2009 |
| Model Number | 3H6971 |
| Packaging Details | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Payment Terms | T/T, Western Union, Paypal or Others |
| Supply Ability | 1000PCS/Week |
| Place of Origin | Guangzhou,China | Product Number | 3H6971 |
| MIN. Height | 140 MM | Packaging Details | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Bolts Type | M10×1.5 | Bolts Height | 45 MM |
| Model Number | 3H6971 | Supply Ability | 1000PCS/Week |
| MAX. Height | 584 MM | Certification | ISO/TS16949:2009 |
| Bellow MAX. OD. | 950 MM | Brand Name | AIRSUSTECH Air Springs |
| Payment Terms | T/T, Western Union, Paypal or Others | Price | Negotiable |
| Delivery Time | 5-8 Working Days | Minimum Order Quantity | 5 |
| Cover Plate | 890 MM |
Whether you're hauling heavy loads or simply looking for a more comfortable ride, the AIRSUSTECH Industrial Air Springs are the perfect choice. With their durable construction, wide operating temperature range, and impressive stroke length, these air vibration bags are sure to provide the performance and reliability you need.
Specifications and Technical Parameters:
3H6971 Specifications:
| Bolts Type | M-10×1.5 |
| Number of Bolts | 40 |
| Distance Betweeen Bolts | 830 mm |
| Top Cover Plate Diameter | 890 mm |
| Bottom Cover Plate Diameter | 890 mm |
| Bellow MAX. Diameter at 7 Bar | 950 mm |
| Minimum Height | 140 mm |
| Maximum Height | 584 mm |
3H6971 Technical Parameters:
| Force Table (Use for Airstroke actuator design) | |||||||
|
Assembly Height (mm) |
Volume @ 7BAR (cu cm) |
EFF Area @ 7 BAR (cm sq) |
kN Force | ||||
|
@ 3 BAR |
@ 4 BAR |
@ 5 BAR |
@ 6 BAR |
@ 7 BAR |
|||
| 480 | 270750 | 4561 | 127.37 | 173.02 | 217.83 | 270.35 | 319.21 |
| 440 | 250951 | 4919 | 138.66 | 188.24 | 237.29 | 292.98 | 344.32 |
| 400 | 230507 | 5189 | 146.63 | 199.91 | 252.25 | 310.21 | 363.21 |
| 360 | 208945 | 5418 | 153.57 | 209.53 | 264.45 | 324.50 | 379.23 |
| 320 | 185692 | 5635 | 160.48 | 217.86 | 274.75 | 337.23 | 394.37 |
| 280 | 161999 | 5837 | 166.81 | 225.16 | 283.33 | 348.39 | 408.53 |
| 240 | 138075 | 6014 | 171.63 | 231.86 | 290.68 | 357.85 | 420.92 |
| 200 | 113324 | 6165 | 175.04 | 238.45 | 297.89 | 366.36 | 431.46 |
| 160 | 87906 | 6334 | 180.41 | 245.13 | 306.87 | 377.11 | 443.32 |
Cross References:
Firestone W01-M58-6971, W01 M58 6971, W01M586971, WO1-M58-6971, WO1 M58 6971, WO1M586971
Firestone W01-358-9603, W01 358 9603, W01358 9603, WO1-358-9603, WO1 358 9603, WO13589603
Firestone W01-358-1023, W01 358 1023, W013581023, WO1-358-1023, WO1 358 1023, WO13581023
Advantages:
Attention Must Be Paid When Installation The Air Spring:
In designs that use air springs, care must be taken to ensure that no sharp edges are in contact with the springs of the spring element. This must verify maximum expansion and zero pressure operation, particularly for leaf and sleeve rolled leaf springs, which is a reduction in surface pressure drop in the gap between the meniscus and the piston support. The outer envelope of the air spring must clear the maximum air spring of 2 inches in diameter to allow for normal growth and misalignment.
The Real and Comparison Photos of 3H6971:





