| Price | US$0.01~9.99/PC |
| MOQ | 1PCS |
| Delivery Time | 5-9 working days depends on QTY |
| Brand | DF/OEM/Nuetral |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/REACH/ISO9001/ISO14001 |
| Model Number | TK-PT-3.0-2M-LCU-STU-OS2-OM1 |
| Packaging Details | Export Standard Packing |
| Payment Terms | Western Union,T/T,MoneyGram/Paypal |
| Supply Ability | 1000PCS/Day |
| Place of Origin | China | Jacket Material | LSZH |
| Packaging Details | Export Standard Packing | Product Name | Mode Conditioning Fiber Optic Patchcord |
| Color | Orange, Yellow or Customized | Model Number | TK-PT-3.0-2M-LCU-STU-OS2-OM1 |
| Fiber Type | OM1 to OS2 | Supply Ability | 1000PCS/Day |
| Certification | CE/ROHS/REACH/ISO9001/ISO14001 | Wavelength | 1310nm, 1550nm |
| Brand Name | DF/OEM/Nuetral | Payment Terms | Western Union,T/T,MoneyGram/Paypal |
| Price | US$0.01~9.99/PC | Delivery Time | 5-9 working days depends on QTY |
| Intertion Loss | ≤0.3dB(850nm, 1300nm) | Length | 2M or Customized |
| Fiber Diameter | 9/125 | Minimum Order Quantity | 1PCS |
| Connector Type | UPC , APC | Return Loss | ≥50dB (SM UPC), ≥60dB (APC), ≥20dB (MM PC) |
| Operation Temperature | -20 ~ +65 ℃ | Diameter | 3.0mm |
Mode-conditioning patch cords are designed for longwave (1310nm) Gigabit Ethernet applications over multimode fiber. They feature an offset connection of a single-mode fiber to a multimode fiber, with two multimode fibers on one end and one multimode and one single-mode fiber on the other.
These patch cords are required with -LX or longwave Gigabit Ethernet transceivers that use both single-mode and multimode fibers. When launching into a multimode fiber, transceivers can generate multiple signals that cause Differential Mode Delay (DMD), which can severely limit transmission distances. A mode conditioning patch cord removes these multiple signals, eliminating problems at the receiver end.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Fiber Type | SM (9/125μm), MM (50/125μm, 62.5/125μm) |
| Polish | UPC, APC, UPC |
| Insertion Loss |
A→B: 850nm, 1300nm ≤0.20dB B→A: 850nm, 1300nm ≤0.20dB C→D: 850nm, 1300nm ≤15.0dB(50/125) ≤18.0dB(62.5/125) C→D: 1310nm, 1550nm ≤2.1dB(50/125) ≤2.6dB(62.5/125) D→C: 850nm, 1300nm ≤0.20dB |
| Return Loss | SM/UPC≥50dB, APC≥60dB; MM/UPC≥20dB |
| Repeatability | 1000 times typical change value ≤ 0.20dB |
| Interchangeability | ≤0.20dB |
| Jacket Material (optional) | LSZH, PVC |
| Fiber Mode (optional) | G652D, G657A, G657B, OM1, OM2, OM3, OM4 |
| Cable Diameter | 2.0 / 3.0mm |
| Operating Temperature | -20 to +65℃ |
| Storage Temperature | -40 to +85℃ |
Competitive pricing available for bulk quantities - price negotiable based on order volume.
With over 10 years of experience in this field, we provide excellent service and professional technical support.
If you're interested in our products or have any questions, please send us an inquiry.