| Price | USD |
| MOQ | 1 Piece |
| Delivery Time | 3-7 Working Days |
| Brand | TAKFLY |
| Place of Origin | Shenzhen, China |
| Certification | CE, ROHS, CPR, ISO9001, ISO14001 |
| Model Number | FC Duplex Patchcord |
| Packaging Details | Plastic bags + Cartons |
| Payment Terms | T/T, Western Union, Paypal etc. |
| Tensile Strength | >70N | Insertion Loss | ≤ 0.3dB |
| Operating Temperature | -20℃~70℃ | Outer Sheath Material | PVC、LSZH、TPU |
| Place of Origin | Shenzhen, China | Packaging Details | Plastic bags + Cartons |
| Product | Fiber Optic Patchcord | Model Number | FC Duplex Patchcord |
| Fiber Type | SM(G652、G655、G657);MM(OM1-OM5) | Certification | CE, ROHS, CPR, ISO9001, ISO14001 |
| Brand Name | TAKFLY | Payment Terms | T/T, Western Union, Paypal etc. |
| Price | USD | Delivery Time | 3-7 Working Days |
| Bending Radius(Static/Dynamic) | 10D/20D | Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cable Diameter | 2.0mm、3.0mm or customized(Simplex/duplex) | Return Loss | UPC SM≥50dB 、APC SM≥ 60 dB、 PC MM ≥ 35 dB |
| Cable Length | Customized | Fiber Connector | SC/LC/FC/ST/E2000/DIN/MTRJ etc. |
| Storage Temperature | -40℃~80℃ |
FC Duplex 2.0mm OM3 Fiber Optic Patchcord LSZH/PVC Aqua Color
Fiber Optic Patchcord - Applications:
Ø CATV
Ø Telecommunication networks
Ø Active device termination
Ø Local area networks(LANS)
Ø Data processing networks
Ø Test equipment
Ø Wide area networks(WANS)
Fiber Optic Patchcord - Features:
Ø Low insertion loss and High reflection loss
Ø Good exchange ability
Ø Good durability
Ø High temperature stability
Ø Standard:Telcordia GR-326-CORE
Fiber Optic Patchcord - Specifications :
| End face type | PC,UPC and APC |
| Fiber type | SM(G652,G655,G657);MM(OM1-OM5) |
| Cable Diameter | 2.0,3.0 or customized(Simplex/duplex) |
| Insertion loss | ≤ 0.3 dB |
| Return loss | UPC SM≥50dB ,APC SM≥ 60 dB, PC MM ≥ 35 dB |
| Repeatability | ≤ 0.1 |
| Durability | ≤ 0.2dB |
| Interchangeability | ≤ 0.2dB |
| Tensile strength | >70N |
| Operating Temperature | -20℃~70℃ |
| Storage Temperature | -40℃~80℃ |
| Outer Sheath Material | PVC,LSZH,TPU |
| Bending radius(Static/Dynamic) | 10D/20D |
| Length | Customized |
Fiber Optic Patchcord - Product Pictures:

Fiber Optic Patchcord - Applications:

Fiber Optic Patchcord - TAKFLY Overview

Fiber Optic Patchcord - TAKFLY Certificates:

Fiber Optic Patchcord - TAKFLY Worldwide Exhibitions:

Fiber Optic Patchcord - TAKFLY Services:
1.Order inquiry: Keep working 24 hours to gurantee the first reply to clients,no Cellphone power off all the day
2.Order production: Keep very close touch with production department to gurantee the right delivery time to clients
3.Before shipment: Our sales would double check the order quantity,package and strength of cartons to avoid lost and damage
4.After shipment: Keep tracking shipping status and reporting to clients
5.Shipment: DHL,UPS,FEDEX,TNT,EMS,SEA,AIR etc.
If you interest or have any question, Why not send inquiry? Welcome & Just Do It !!!