| Price | USD8-10/pc |
| MOQ | 1 |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Brand | OEM |
| Place of Origin | China |
| Certification | ISO, CE RoHS |
| Model Number | DF-F-A-Variable |
| Packaging Details | plastic box + carton |
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 50000pcs per month |
| Brand Name | OEM | Payment Terms | T/T, Western Union |
| Place of Origin | China | Price | USD8-10/pc |
| Delivery Time | 5-8 working days | Customization | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 | Packaging Details | plastic box + carton |
| Model Number | DF-F-A-Variable | Supply Ability | 50000pcs per month |
| Certification | ISO, CE RoHS |
TAKFLY variable optical attenuator family offers high performance of variously fixed attenuation for industrial standard connections. Features include wide attenuation range, extremely low return loss, polarization insensitivity, and excellent repeatability.
Variable optical attenuator features high attenuation accuracy and reliable performance, widely applied to:
The variable optical attenuator adopts a metal housing, which is corrosion-resistant, durable and highly reliable.
High-quality and high-precision ceramic sleeves are used to achieve high-precision alignment of connectors to ensure long-term stable mechanical and optical performance.
TAKFLY's variable optical attenuators are available in various types, as well as various styles of dust caps.
| Type | Parameter |
|---|---|
| Attenuation Value | 0~30dB adjustable |
| Return Loss | PC>45dB |
| Operating Wavelength | 1310nm and 1550nm (SM) |
| Attenuation Tolerance | <0.1dB |
| Operating Temperature | -40℃~+75℃ |
| Storage Temperature | -40℃~+85℃ |