| Price | US$0.01~US$49.99 |
| MOQ | 1 |
| Delivery Time | 7-9 working days |
| Brand | TK/DF/Neutral |
| Certification | CE, ROHS, REACH, CPR EN50575 |
| Model Number | TK-48F-PC-LU-LU-XXXM |
| Packaging Details | Standard export packing |
| Payment Terms | T/T,Western Union,Paypal,L/C |
| Supply Ability | 10000pcs per week |
| Vibration | ≤0.2dB | Packaging Details | Standard export packing |
| Product Name | LC SC SM G657A OS2 48 Cores Pre-terminated Breakout Fiber Patch Cable | Cable Material | LSZH/PVC |
| Model Number | TK-48F-PC-LU-LU-XXXM | Supply Ability | 10000pcs per week |
| Certification | CE, ROHS, REACH, CPR EN50575 | Sheath | LSZH |
| Brand Name | TK/DF/Neutral | Payment Terms | T/T,Western Union,Paypal,L/C |
| Insertionloss | <= 0.3 dB | Connector Color | Green/Blue/Beige/ Aqua/ Magenta |
| Price | US$0.01~US$49.99 | Delivery Time | 7-9 working days |
| Length | 20M or Customized | Fiber Diameter | 9/125μm |
| Productname | Fiber Optic Patchcord | Transport Package | Reel |
| Minimum Order Quantity | 1 | Connector Type | LC, SC, FC,ST |
| Cabletype | Single-mode or Multimode | Standardscompliance | CE, RoHS, Reach, ISO9001, ISO14001 |
| Operation Temperature | -20 ~ +65 ℃ | Application | Telecommunications, Data Centers, CATV, LAN |
Takfly manufactures multi-core Breakout Fiber Patch Cables with ruggedized breakout legs, pre-terminated with LC or SC connectors. The fanout legs are harnessed from 0.9mm to 2.0mm, depending on the addition of fiber cable breakout kits for added durability and versatility.
Multi-core/strand distribution fiber cables are built with color-coded 900um fibers and can accommodate 2 to 24 fibers within a single trunk or jacket. In some designs, 6, 8, or 12 fibers are bundled into subunits, which are individually numbered and enclosed within an outer jacket.
Takfly breakout fiber patch cable provides a convenient and cost-effective alternative to running multiple individual fiber cables or jumpers. As a key component of Plug & Play cabling systems, the fiber trunk offers a high-density, factory-terminated, and tested solution.
The multi-core breakout fiber patch cable facilitates quick and simple connections between central patch locations and work areas, eliminating the need for additional splicing or field terminations.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Connector Type | LC/SC/FC/ST/E2000 |
| End Face Type | APC/UPC |
| Fiber Type | SM G652D, SM G657A1, SM G657A2 |
| Cable Diameter | 10.5mm |
| Insertion Loss | ≤ 0.3 dB |
| Return Loss | UPC SM ≥50dB, APC SM ≥60dB |
| Repeatability | ≤ 0.1 |
| Durability | ≤ 0.2dB |
| Interchangeability | ≤ 0.2dB |
| Tensile Strength | >70N |
| Operating Temperature | -20℃ to 70℃ |
| Storage Temperature | -40℃ to 80℃ |
| Outer Sheath Material | LSZH |
| Bending Radius (Static/Dynamic) | 10D/20D |
| Length | 10M, 20M, 50M, 100M or customized |
| Fanout Length | 0.5M, 1M or customized |
| Fanout Diameter | 2.0mm |
I have been working in this field more than 10 years, I believe I could give you very good service and professional answers!
If you're interested in our products or have any doubt, why not send me inquiry at once?