| Price | US$0.01~4.69/PC |
| MOQ | 100PCS |
| Delivery Time | 5-9 working days depends on QTY |
| Brand | DF/OEM/Nuetral |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/REACH/ISO9001/ISO14001 |
| Model Number | TK-PC-SAP-SA-AS-3.0-TPU |
| Packaging Details | Export Standard Packing |
| Payment Terms | Western Union,T/T,MoneyGram/Paypal |
| Supply Ability | 10000PCS/Day |
| Packaging Details | Export Standard Packing | Fiber Type | OS2, G652D , G657A1 , G657A2 , G657B3 |
| Supply Ability | 10000PCS/Day | Intertion Loss | ≤0.3dB |
| Fiber Diameter | 9/125 | Minimum Order Quantity | 100PCS |
| Connector Type | APC | Return Loss | APC SM ≥ 60dB |
| Operation Temperature | -20℃~70℃ | Production Capcity | 10000PCS/Day |
| Diameter | 3.0mm | Place of Origin | China |
| Jacket Material | LSZH | Product Name | FTTH Through Wall Pullable Pre-connectorized SC bullet connector Fiber optic patch cord |
| Color | Black | Grade | Telecom Grade |
| Model Number | TK-PC-SAP-SA-AS-3.0-TPU | Certification | CE/ROHS/REACH/ISO9001/ISO14001 |
| Wavelength | 1310nm,1550nm | Brand Name | DF/OEM/Nuetral |
| Payment Terms | Western Union,T/T,MoneyGram/Paypal | Price | US$0.01~4.69/PC |
| Delivery Time | 5-9 working days depends on QTY | Length | 5M or Customized |
| Certificate | CE/ROHS/REACH |
Takfly through wall/conduit pushable pullable fiber optic connector patch cable offers a flexible, pushable pre-terminated fiber optic drop solution for fast and reliable FTTX deployments.
The pullable pushable connector enables the pre-connectorized cable to be installed through microducts and small holes common in most FTTX scenarios. This cable can be installed without using large conduits or drilling large holes in customer walls. This pushable assembly can successfully pass through small holes and microducts. The hand push distance varies depending on the frequency of bends and the quality of the conduit; the rugged round drop cable is equipped with a pushable pre-terminated connector, which can reduce the cost of fiber deployment and the inherent skills and difficulty of handling and connecting customer drop cables.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| End face type | PC, UPC and APC |
| Fiber type | SM G657A2 |
| Cable Diameter | 3.0mm |
| Insertion loss | ≤ 0.3 dB |
| Return loss | UPC SM≥50dB, APC SM≥ 60 dB |
| Repeatability | ≤ 0.1 |
| Durability | ≤ 0.2dB |
| Interchangeability | ≤ 0.2dB |
| Tensile strength | >200N |
| Operating Temperature | -20℃~70℃ |
| Storage Temperature | -40℃~80℃ |
| Outer Sheath Material | LSZH or TPU Black Jacket |
| Bending radius (Static/Dynamic) | 10D/20D |
| Length | Customized |
| No. | Item | Unit | Specification (SM G657A2/G657B3) |
|---|---|---|---|
| 1 | Mode Field Diameter (1310nm) | μm | 8.2~9.0 |
| Mode Field Diameter (1550nm) | μm | 9.1~10.1 | |
| 2 | Cladding Diameter | μm | 125±0.7 |
| 3 | Cladding Non-Circularity | % | ≤0.7 |
| 4 | Core-Cladding Concentricity Error | μm | ≤0.5 |
| 5 | Coating Diameter | μm | 245±5 |
| 6 | Coating Non-Circularity | % | ≤6.0 |
| 7 | Cladding-Coating Concentricity Error | μm | ≤12 |
| 8 | Cable Cutoff Wavelength | nm | λcc ≤1260 |
| 9 | Attenuation (Max) (1310nm) | dB/KM | ≤0.36 |
| Attenuation (Max) (1550nm) | dB/KM | ≤0.25 | |
| 10 | Macro-Bending Loss (1 Turn x 7.5mm radius@1550nm) | dB | ≤0.08 |
| Macro-Bending Loss (1 Turn x 7.5mm radius@1265nm) | dB | ≤0.25 |
| Item | Descriptions |
|---|---|
| Optical Fiber | |
| Fiber count | 1 |
| Color | Red |
| Tight Buffer Fiber | |
| Material | LSZH |
| Diameter | 0.85±0.05 mm |
| Color | Red |
| One-time stripping length | 5-8 mm |
| Strength Member | Material: Aramid yarn |
| Outer Jacket | |
| Material | TPU |
| Diameter | 3.0±0.2 mm |
| Color | Black |
| Items | Descriptions |
|---|---|
| Tensile performance | IEC 60794-1-2-E1 | short-term: 800N | long-term: 300N |
| Crush Resistance | IEC 60794-1-E3 | short-term: 500N | long-term: 100N |
| Cable Impact | IEC 60794-1-E4 | No damage to outer jacket and inner elements |
| Repeat Bending | IEC 60794-1-E6 |
| Torsion | IEC 60794-1-E7 |
| Cable Bend | IEC 60794-1-E11 |
| Temperature Range | IEC 60794-1-2-F1 | -20℃-+60℃ |
| Bending Radius | Static: 10mm | Dynamic: 20mm |
Established in 2000, with more than 400 workers, Takfly has 21 years manufacturing experience in fiber optic products, mainly focusing on: MPO/MTP Patch cord, Fiber Optic Patchcord, pigtail, adapter, attenuator, PLC Splitter, WDM/CWDM/DWDM, Termination Box, Fast Connector, Media Converter, POE Switch, SFP Transceiver and High Power products, etc.
We've certified with ISO9001, ISO14001, CE, ROHS, REACH, FCC, CPR and Anatel.
Main customers: Telefonica, Orange, Movistar, Vodafone, Singtel, Starhub, Corning, Amphenol, SENKO, etc.
Availability of R & D with more than 26 engineers, OEM, ODM customer designs are also welcomed.
High quality, attractive price and fast delivery (2-7 days).
With more than 10 years of sales experience and shipping experience in optical fiber products, I have helped more than 127 customers to expand their business and increase sales, and believe we can provide you with professional guidance, help you save time and money, increase your sales.