| Price | US$0.01~9.99/PC |
| MOQ | 100PCS |
| Delivery Time | 5-9 working days depends on QTY |
| Brand | DF/OEM/Nuetral |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/REACH/ISO9001/ISO14001 |
| Model Number | TK-PC-SAP-SA-A2-3.0-TPU |
| Packaging Details | Export Standard Packing |
| Payment Terms | Western Union,T/T,MoneyGram/Paypal |
| Supply Ability | 10000PCS/Day |
| Packaging Details | Export Standard Packing | Fiber Type | SM G657A2 , G657B3 |
| Supply Ability | 10000PCS/Day | Intertion Loss | ≤0.3dB |
| Fiber Diameter | 9/125 | Minimum Order Quantity | 100PCS |
| Connector Type | APC | Return Loss | APC SM ≥ 60dB |
| Operation Temperature | -20℃~70℃ | Production Capcity | 10000PCS/Day |
| Diameter | 3.0mm | Place of Origin | China |
| Jacket Material | LSZH/TPU | Product Name | Flexible MTC SC Pullable Pushable Fiber Optic Cable Assemblies |
| Color | Black | Grade | Telecom Grade |
| Model Number | TK-PC-SAP-SA-A2-3.0-TPU | Certification | CE/ROHS/REACH/ISO9001/ISO14001 |
| Wavelength | 1310nm,1550nm | Brand Name | DF/OEM/Nuetral |
| Payment Terms | Western Union,T/T,MoneyGram/Paypal | Price | US$0.01~9.99/PC |
| Delivery Time | 5-9 working days depends on QTY | Length | 5M or Customized |
| Certificate | CE/ROHS/REACH |
Flexible MTC SC Pullable Pushable Fiber Optic Cable Assemblies
Takfly Bullet Pushable cable assemblies offer a flexible, pushable pre-terminated fiber optic drop solution for fast and reliable FTTX deployments.
The bullet pushable connector enables the pre-connectorized cable to be installed through microducts and small holes that are typical of most FTTX scenarios. This cable can be installed without using large conduits or drilling big holes through the customer's wall.
This bullet Pushable assembly can be successfully pushed through small holes and microduct. Hand push distances vary according to bend frequency and duct quality. The rugged round drop cable with the pushable pre-terminated connector reduces the cost of fiber deployments as well as the intrinsic skill and difficulty of handling and connecting customer drop cables.
| End face type | PC, UPC and APC |
|---|---|
| Fiber type | SM G657A2 |
| Cable Diameter | 3.0mm |
| Insertion loss | ≤ 0.3 dB |
| Return loss | UPC SM≥50dB, APC SM≥ 60 dB |
| Repeatability | ≤ 0.1 |
| Durability | ≤ 0.2dB |
| Interchangeability | ≤ 0.2dB |
| Tensile strength | >200N |
| Operating Temperature | -20℃~70℃ |
| Storage Temperature | -40℃~80℃ |
| Outer Sheath Material | LSZH or TPU Black Jacket |
| Bending radius (Static/Dynamic) | 10D/20D |
| Length | Customized |
| NO. | Item | Unit | Specification (SM G657A2/G657B3) |
|---|---|---|---|
| 1 | Mode Field Diameter | 1310nm 1550nm |
8.2~9.0 μm 9.1~10.1 μm |
| 2 | Cladding Diameter | μm | 125±0.7 |
| 3 | Cladding Non-Circularity | % | ≤0.7 |
| 4 | Core-Cladding Concentricity Error | μm | ≤0.5 |
| 5 | Coating Diameter | μm | 245±5 |
| 6 | Coating Non-Circularity | % | ≤6.0 |
| 7 | Cladding-Coating Concentricity Error | μm | ≤12 |
| 8 | Cable Cutoff Wavelength | nm | λcc ≤1260 |
| 9 | Attenuation (Max) | 1310nm 1550nm |
≤0.36 dB/KM ≤0.25 dB/KM |
| 10 | Macro-Bending Loss | 1 Turn x 7.5mm radius@1550nm 1 Turn x 7.5mm radius@1265nm |
≤0.08 dB ≤0.25 dB |
| Item | Descriptions |
|---|---|
| Optical Fiber | Fiber count: 1 Color: Red |
| Tight Buffer Fiber | Material: LSZH Diameter: 0.85±0.05 mm Color: Red One-time stripping length: 5-8 mm |
| Strength Member | Material: Aramid yarn |
| Outer Jacket | Material: TPU Diameter: 3.0±0.2 mm Color: Black |
| Items | Descriptions |
|---|---|
| Tensile performance | IEC 60794-1-2-E1: short-term 800N, long-term 300N |
| Crush Resistance | IEC 60794-1-E3: short-term 500N, long-term 100N |
| Cable Impact | IEC 60794-1-E4: No damage to outer jacket and inner elements |
| Repeat Bending | IEC 60794-1-E6 |
| Torsion | IEC 60794-1-E7 |
| Cable Bend | IEC 60794-1-E11 |
| Temperature Range | IEC 60794-1-2-F1: -20℃-+60℃ |
| Bending Radius | Static: 10mm, Dynamic: 20mm |
Established in 2000, with more than 400 workers, Takfly has 21 years manufacturing experience in fiber optic products, mainly focusing on: MPO/MTP Patch cord, Fiber Optic Patchcord, pigtail, adapter, attenuator, PLC Splitter, WDM/CWDM/DWDM, Termination Box, Fast Connector, Media Converter, POE Switch, SFP Transceiver and High Power products, etc.
We've certified with ISO9001, ISO14001, CE, ROHS, REACH, FCC, CPR and Anatel.
Main customers: Telefonica, Orange, Movistar, Vodafone, Singtel, Starhub, Corning, Amphenol, SENKO, etc.
Availability of R & D with more than 26 engineers, OEM, ODM customer designs are also welcomed.
High quality, attractive price and fast delivery (2-7 days).
With more than 10 years of sales experience and shipping experience in optical fiber products, I have helped more than 127 customers to expand their business and increase sales, and believe we can provide you with professional guidance, help you save time and money, increase your sales.