| Price | US$0.01~US$49.99 |
| MOQ | 1 |
| Delivery Time | 7-9 working days |
| Brand | TK/DF/Neutral |
| Certification | CE, ROHS, REACH, CPR EN50575 |
| Model Number | TK-48F-PC-LA-LA-XXXM |
| Packaging Details | Standard export packing |
| Payment Terms | T/T,Western Union,Paypal,L/C |
| Supply Ability | 10000pcs per week |
| Vibration | ≤0.2dB | Packaging Details | Standard export packing |
| Cable Material | LSZH/PVC | Model Number | TK-48F-PC-LA-LA-XXXM |
| Supply Ability | 10000pcs per week | Certification | CE, ROHS, REACH, CPR EN50575 |
| Sheath | LSZH | Brand Name | TK/DF/Neutral |
| Payment Terms | T/T,Western Union,Paypal,L/C | Insertionloss | <= 0.3 dB |
| Connector Color | Green/Blue/Beige/ Aqua/ Magenta | Price | US$0.01~US$49.99 |
| Delivery Time | 7-9 working days | Length | 20M or Customized |
| Fiber Diameter | 9/125μm | Productname | Fiber Optic Patchcord |
| Transport Package | Reel | Minimum Order Quantity | 1 |
| Connector Type | LC/APC, LC/UPC | Fiber Brand | Corning, YOFC, OFS, Draka, HT |
| Cabletype | Single-mode or Multimode | Standardscompliance | CE, RoHS, Reach, ISO9001, ISO14001 |
| Operation Temperature | -20 ~ +65 ℃ | Application | Telecommunications, Data Centers, CATV, LAN |
Fiber Optic Patch Cords are manufactured using multi-core Breakout Tight Buffer Optical Cable. These cables are ideal for various applications including data center main, horizontal, zone and equipment distribution area trunk cables for Storage Area Network (SAN) and other critical applications, as well as for fixed lengths in interbuilding or intrabuilding backbones.
Our Fiber Optic Patch Cord features individual 900μm fibers with kevlar reinforcement and an outer jacket (up to 2.0 mm) along with a strength member, all bundled within a protective outer jacket. These high-density cables support fiber counts up to 144 fibers. For easy identification, 0.9mm cables are color-coded, while 2mm cables utilize numbered labels.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Connector Type | LC |
| End Face Type | APC |
| Fiber Type | SM G652D, SM G657A1, SM G657A2 |
| Cable Diameter | 10.5mm |
| Insertion Loss | ≤ 0.3 dB |
| Return Loss | UPC SM≥50dB, APC SM ≥60dB |
| Repeatability | ≤ 0.1 |
| Durability | ≤ 0.2dB |
| Interchangeability | ≤ 0.2dB |
| Tensile Strength | >70N |
| Operating Temperature | -20℃ to 70℃ |
| Storage Temperature | -40℃ to 80℃ |
| Outer Sheath Material | LSZH |
| Bending Radius (Static/Dynamic) | 10D/20D |
| Length | 10M, 20M, 50M, 100M or customized |
| Fanout Length | 0.5M, 1M or customized |
| Fanout Diameter | 2.0mm |
To place a custom order, please specify the following parameters:
With over 10 years of experience in this field, we provide exceptional service and professional technical support.
If you're interested in our products or have any questions, please contact us for immediate assistance.