| Price | Negotiate |
| MOQ | 1000PCS |
| Delivery Time | 15days |
| Brand | REWELL |
| Place of Origin | DongGuan |
| Certification | CE ROSH |
| Model Number | RW-00158 |
| Packaging Details | each in opp bag ,40pcs per cartons, CTN:50x45x50cm G.W.: Around 12kgs |
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, |
| Supply Ability | 2000PCS per day |
| Usage | Protect Laptop,Laptop Sleeve, | Place of Origin | DongGuan |
| Packaging Details | each in opp bag ,40pcs per cartons, CTN:50x45x50cm G.W.: Around 12kgs | Model Number | RW-00158 |
| Supply Ability | 2000PCS per day | Feature | Waterproof,shockproof,Protective |
| Certification | CE ROSH | Logo | Customer Logo |
| Brand Name | REWELL | Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, |
| Function | Shockproof and waterproof | Price | Negotiate |
| Delivery Time | 15days | Product name | Protective Laptop Sleeve,laptop carrying case |
| Minimum Order Quantity | 1000PCS | Sample time | 5-7 Days |
| Style | Newest Fashinable,Business/School,Portable for travel | Package | OPP bag |
Solid Color Neoprene EVA Laptop Sleeve 13 16 Inch With Zipper
Solid Color 13-16 Inch Custom Neoprene Laptop Case Sleeve With Handle Computer Pocket Case With Zipper
| Production name | Solid color 13-16 inch custom neoprene laptop case sleeve with handle Computer Pocket Case with zipper |
| Supply type | OEM Service or ODM |
| Material | Neoprene(SBR,SCR,CR),all kinds of thickness and colors are available. |
| Thickness | 10 mm or custom |
| Logo printing | Sublimation, Silkscreen |
| Workmanship | Glue&Blind stitching,Single-needle stitching,Zigzag,Overlock stitch,etc. |
| Size | accept customization |
| Function | Eco-Friendly, Waterproof,Easily to be carried,zipper packet,colorful |
| Sample time | 2-3 days |
| Production time | 10 days |
| Port | Shenzhen |
| Packing | 65 x 60x 41 cm/100 pcs |
| Certification | Can reach SGS, ROHS,EN71 |
| Payment | T/T, westunion |
| Trade term | EX-work or FOB ShenZhen |
| Delivery | By sea, by air, by express as your require |
Manufacturing Procedures
EVA Shell Customization
Impressive looking starts from fully-customized outer shell
Rewell Group we offer various custom options to create the outer shell of your branded EVA case.
With over 12 years of molding process, we are able to make your case into any shape as required.
Based on your brand culture, target market and budget, you can have a right solution of materials from us.
A customized outer shell ensures that your valuable product always stands out with a stylish look while being fully protected.
FAQ:
1.
Trade
Term
EXW
mostly,
FOB
is
acceptable,
it
depends
on
your
inquiry.
Best
choose
will
be
recommended
as
per
your
details.
2.
Payment
Term
T/T,
Western
Union,
Paypal,
o
3.
Lead
Time
Sample
Time
cost
about
3-5days
usually;
Mass
production
time
cost
about
10-12workdays
usually.
Sometimes
it
would
be
much
faster,
pls
contact
us
for
the
actual
production
time.
4.
Shipping
Method
DHL,
UPS,
EMS,
FedEx(door
to
door
3-6days)
or
by
sea.
Best
shipping
ways
will
be
recommended
to
you
as
per
your
situation.(safer,
faster,
cheaper).
Goods
could
be
shipped
by
your
shipping
agent
also.
Shipping
Port:
Shenzhen
5.
Sample
Fee
Free
for
existence
samples,
freight
is
only
needed.
6.
OEM/ODM
Project
OEM
and
ODM
is
welcome.
Best
solution
will
be
given.
7.
Customized
Package
Paper
Box,
plastic
box
etc.
could
be
offered.
Kindly
share
us
your
id




