| Price | Negotiation |
| MOQ | 1PC |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Brand | SENNY |
| Place of Origin | DONGGUAN GUANGDONG CHINA |
| Certification | CE SGS |
| Model Number | UV200F |
| Packaging Details | PLYWOOD PACKAGE |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100PCS/YEAR |
| Brand Name | SENNY | Payment Terms | T/T |
| Place of Origin | DONGGUAN GUANGDONG CHINA | Price | Negotiation |
| Delivery Time | 5-8 working days | Minimum Order Quantity | 1PC |
| Packaging Details | PLYWOOD PACKAGE | Model Number | UV200F |
| Supply Ability | 100PCS/YEAR | Certification | CE SGS |
Auxiliary Machinery UV Ink Curing Equipment For Flat Bottles' Screen Printing
Technical Specifitions:
| Mode | UV200F |
| Product dimension | B380mm x H150mm |
| Max. treating speed | 15M/min |
| Power Voltage | 380V 50Hz |
| Power Consumption | 4KW |
| Lamp Power | 3KW |
| Dimensions | L2100×B660×H1700mm |
Application:
This machine is mainly used for UV ink curing of flat products such as washing products, cosmetics, drugs, food and decorative products
1. The conveyor belt with unique stainless steel sheet reinforcement structure will not scratch the goods, and the service life of the machine is longer.
2. It adopts imported adjustable speed motor transmission, and is equipped with high quality UV exhaust cooling system.
3. UV lamp imported from USA, with long service life and excellent curing effect.