| Price | Negotiation |
| MOQ | 1PC |
| Delivery Time | One Month |
| Brand | Senny |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE |
| Model Number | SLS188-IR |
| Packaging Details | Plywood package |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10pcs/month |
| Place of Origin | China | Warranty | 1 Year |
| Packaging Details | Plywood package | Model Number | SLS188-IR |
| Supply Ability | 10pcs/month | Automatic grade | Automatic |
| Certification | CE | Brand Name | Senny |
| Payment Terms | T/T | Station | 1-2 Stations |
| Price | Negotiation | Delivery Time | One Month |
| Printed Colors | 1-12 Colors | Minimum Order Quantity | 1PC |
| Package Details | Plywood package | Printing Durability | High Durability |
| Plate Type | Screen Printer |
1-12 Colors 6000pcs/Hr Fully Automatic Screen Printing Machine For Round Oval And Flat Containers
SAFE EFFIENCY INNOVATIVE
-SLS1888-IR is a servo-driven automatic screen printing machine, suitable for containers made of plastic or other materials—covering those with round, oval, square, or rectangular cross-sections, centered or off-centered necks, and enabling easy changeover of printed cross-section shapes.
Efficient shape changeover: Only 30 minutes per machine to switch from cylindrical to oval or flat shapes, with 360° full-circumference printing supported.
-Linear unit structure combination: Up to 8 inline colors optional.
-The machine adopts PLC and touchscreen control for easy operation, plus an excellent warning system for clear fault prompts.
-Feeding components include: A feeding belt and a robotic arm for container side selection, ensuring orderly feeding.
-The machine’s side selector mainframe is driven by servo motors, which can rotate to perform dusting and flame treatment on round containers.
-Supports flame treatment for round, oval, and rectangular containers to enhance ink adhesion.
-Equipped with a pre-positioning device to assist in precise container feeding.
-Equipped with a secondary positioning device for printing to further ensure printing position accuracy.
-The squeegees are fitted with an electronic lifting device for flexible and quick adjustment.
-Can be connected to an IR curling system to meet the needs of normal ink printing.
-The auxiliary machine part offers optional side selection function for oval and square containers, adapting to more working conditions.
-Output parts: Include a robotic arm and a belt, enabling upright output of containers for subsequent processes.
-CE compliant, meeting international regulatory requirements.
Technical Specifications:
| Max. printing area | L300 x W250mm |
| Cylindrical container diameter | Φ20-Φ120mm |
| Square or Oval product diameter | Φ20-Φ100mm |
| Width elliptical or flat container | 20-130mm |
| Container height | 50-300mm |
| Max. printing speed | Up to 6000pcs/hr |
The SLS1888 can be configured with a plasma processing system, a labeling system, a hot stamping system or a UV-LED system, depending on the customer's specific requirements.
UV curing device Hot stamping head

Printing samples

Workshop

Contact information:
|
SENNY PRINTING EQUIPMENT CO., LTD.
|
|
|
Contact Person:
|
Siena Shen |
|
Cellphone/Wechat/Whatsapp:
|
+86 13650136019 |
|
Email:
|
Siena.shen@senny.con.cn
|