| Price | Negotiation |
| MOQ | 1PC |
| Delivery Time | One Month |
| Brand | Senny |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE |
| Model Number | SRS1669-D4CH |
| Packaging Details | Plywood package |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10PCS /Month |
| Condition | New | Place of Origin | China |
| Warranty | 1 Year | Packaging Details | Plywood package |
| After-Sales Service | Video Or On-line | Model Number | SRS1669-D4CH |
| Supply Ability | 10PCS /Month | Certification | CE |
| Brand Name | Senny | Payment Terms | T/T |
| Station | 5 Stations | Price | Negotiation |
| Delivery Time | One Month | Minimum Order Quantity | 1PC |
| Package Details | Plywood Package | Printing Durability | High Durability |
| Printing Color | 4 Col Screen Printing+1 Col Hot Stamping |
5 Stations Auto Hot Stamping Machine 7 Bars For Bottles Up To 45pcs/Min
Technical Specifications
| Model | SRS829-D | SRS1033-D | SRS1249-D | SRS1669-D | SRS829-DR | SRS1039-DR | SRS1249-DR | SRS1669-DR |
| Printing stations | 2 | 3 | 4 | 6 | 2 | 3 | 4 | 6 |
| Product diameter | Irregular shapes 20-100mm | cylindrical 20-100mm |
| Printing speed | Up to 45pcs/min |
| Max. printing area | L250mm X W160mm |
| Product height | 250mm |
| Air presser | 6-7 bar |
| Power | 380V 50/60HZ |
Application:
This machine is engineered for versatile all-around screen printing and hot stamping applications, uniquely enabling both partial and full 360-degree processing—whether for screen printing or hot stamping—across a wide range of contoured products. It excels with conical bottles, oval containers, square cans, and various irregularly shaped workpieces, adapting seamlessly to their unique contours to ensure consistent, high-quality results. Its adaptive design accommodates diverse surface profiles, making it ideal for complex-shaped items that demand precise, uniform decoration across partial areas or full circumferences.
Features:
1. Few tools, simple operation, low maintenance cost, high precision. High color register accuracy.
2. Controlled by PLC and touch screen, equipped with all kinds of monitoring system to ensure the stability and safety of the machine when running at high speed.
3. According to the product characteristics, this machine can be equipped with various functions, such as
Flaming treament device for PP/PE material

UV
curling
device
Printing sample
Hot stamping for small tube
Contact:
|
SENNY PRINTING EQUIPMENT CO., LTD.
|
|
|
Contact Person:
|
Siena Shen |
|
Cellphone/Wechat/Whatsapp:
|
+86 13650136019 |
|
Email:
|
Siena.shen@senny.con.cn |