| Price | Negotiation |
| MOQ | 1 Set |
| Delivery Time | 60 days |
| Brand | Senny |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE |
| Model Number | SO4328 |
| Packaging Details | Plywood package |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5pcs/month |
| Condition | New | Place of Origin | China |
| Warranty | 1 Year | Packaging Details | Plywood package |
| Printing Colors | 1-4 Colors | After-Sales Service | Video Or On-line |
| Model Number | SO4328 | Supply Ability | 5pcs/month |
| Certification | CE | Brand Name | Senny |
| Payment Terms | T/T | Price | Negotiation |
| Delivery Time | 60 days | Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Package Details | Plywood package | Printing Speed | 3200pcs/min |
| Printing Durability | High Durability |
1-4 Color HDPE PP Caps Water Bottle Caps High Speed UV Ink Up To 3200pcs/Min
Offset printing machine for plastic caps.pdf
Machine Features:
-This
machine
is
applicable
for
printing
UV
inks
of
various
colors
on
the
top
of
plastic
bottle
caps,
featuring
fast
printing
speed
and
accurate
-overprinting.
-This
machine
is
equipped
with
well-known
brand
electrical
components,
a
touch
screen,
and
a
PLC
control
system—all
of
which
are
easy
to
operate
and
reliable.
-This
machine
can
be
connected
to
the
cap-making
machine
and
quality
inspection
machine
for
integrated
operation.
2-Flame
treatment:
A
safer
plasma
treatment
option
is
available
Plasma
treatment
produces
no
carbon
dioxide
or
heat
emissions.
UV-LED
Curing
Energy
saving
70
No
ozone
or
hot
gas
emissions.
Optional Configuration:
| Machine Model | SOC4328 |
| Caps Diameter | 28-38mm |
| Printing Area | 24-34mm |
| Printing Speed | Up to 3200pcs/min |
| Printing Colors | 2-4 colors |
| Gas Consumption | 150L/Min |
| Air Consumption | 600L/Min |
| Air | 5-7 Bar |
| Power | 3P 380V 50/60Hz |
Printing sample

About us:
SENNY PRINTING EQUIPMENT CO.,LTD was established in the year 2004, it is specialized in designing and manufacturing precise automatic screen printing machines, stick labler machines, hot stamping machines and auxiliary equipments. Meanwhile, they can design any kinds of automatic printing machines according to customers' requirements.
SENNY has very good designers. The founder of SENNY was engaged in designing and developing screen printing machines early from the year 1994, and he got many achievements: he designed the first automatic screen printing machine; automatic screen printing machine for big iron pails; four colors sereen printing machine for big oil kettles; automatic screen printing machines controlled by module independently for bottles; automatic screen printing machine for pails from 10L 1o 20L(3colors and 7colors) and so on so forth.
In order to improve our products, SENNY adopts the advantages of the similar products in or abroad, and we also take customers' comments and suggestions into consideration. With the innovation and improvement for many years, the products produced by SENNY now are in a leading position in the domestic markets. And it also sales well all around the world.
With the mission“Excellence,Creation,Sincerity,Quality!”,SENNY insists on providing high--quality products and services, dedicating to exploring the new markets and seeking for mutual benefit and win-win state with our customers.