| Price | Negotiable |
| MOQ | 10pcs |
| Delivery Time | 5-7 working day |
| Brand | MH |
| Place of Origin | China |
| Certification | ISO CE ROHS FCC |
| Model Number | Mbeauty-300W |
| Packaging Details | Separate packing |
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram,Paypal |
| Supply Ability | 50000 pcs per year |
| Place of Origin | China | Packaging Details | Separate packing |
| Model Number | Mbeauty-300W | Supply Ability | 50000 pcs per year |
| Certification | ISO CE ROHS FCC | Spectrum | 660-850 = 1:1 (spectrum can be customized) |
| Brand Name | MH | Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram,Paypal |
| Number | 60PCS | size | 380*180*55mm |
| Delivery Time | 5-7 working day | Product name | Full Body Red Light Therapy Machine |
| Minimum Order Quantity | 10pcs | Voltage | AC 85-265v50-60HZ |
| LED life | more than 50,000 hours | Application | For Commercial & Home Use |
| Actual wattage | 90W ± 5% |
660nm 850nm 300w LED Light Therapy Equipment Dual Switch System
2021 Newest 660nm 850nm Half Body Infrared Light Therapy 300w Red Light Therapy Led Therapy Light
RED Light Therapy:
Red light therapy is a skin care treatment being offered as an alternative to physician-administered laser therapy. Most studies involving red light therapy revolve around the treatment of acne, rosacea, and of its ability to get rid of wrinkles. While research is not yet conclusive on the benefits of red light therapy, studies suggest that concentrated red light is absorbed by the mitochondria in the cells and stimulates the generation of more collagen
parameters
| Light source | Simumen single core 5W |
| LED quantity | 60pcs |
| switch system | dual system |
| Timing function | Yes |
| Number of chips in each band of single module | light red light: 30PCS;Far red light: 30pcs |
| Actual power | 90W ±5% |
| Input voltage | AC 85-265V50-60HZ |
| Driving power supply | Isolated constant current |
| Lens Angle | 60° |
| Shell material | alloy frosted white |
| Size | 400*170*60mm |
| Standard accessories | power cord, hanging rope, eye mask |
One of the most optimized wavelengths for light therapy, this product emits highly focused beams of 670nm red light – ensuring maximum effects in the red range. Light in the 660nm-680nm range is very potent at biological stimulation.
The spectrum ranges from some orange-red light (620nm) all the way up to the edge of infrared (700nm), with peak wavelengths designed to coincide exactly with our peak absorption at around 670nm.
This product can be handheld or mounted, meaning it can be used to treat any area of the body with ease. It can be effectively used from a distance of up to 80cm.
The spectrum ranges throughout the highly effective 800-900nm infrared range, from a small amount of 800nm light all the way up to 890nm, with peak 850nm wavelengths designed to coincide exactly with our peak absorption.
This product can be handheld or mounted, meaning it can be used to treat any area of the body with ease. It can be effectively used from a distance of up to 90cm.
How to Use
A
more
comprehensive
user
guide
is
included
with
this
product,
with
specific
condition
suggestions
and
how
to
position
the
light,
but
basic
treatment
is
as
such:
1.Distance:
Apply
from
0
–
2
meters
2.Session
Time:
Continue
for
2
–
15
minutes,
depending
on
distance
3.Frequency:
Do
this
2
times
to
14
times
a
week
until
results
are
felt
4.Maintenance:
Continue
using
several
times
a
week
How to Install:
1. Door/wall mounted, hang-able, stand alone.
2. Turn the power on . Just need to switch on and than light work .
3. Enjoy red light therapy .