| Price | Negotiable |
| MOQ | 10pcs |
| Delivery Time | 5-7 working day |
| Brand | MH |
| Place of Origin | China |
| Certification | ISO CE ROHS FCC |
| Model Number | Mbeauty-E300 |
| Packaging Details | 26X11X38CM |
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram,Paypal |
| Supply Ability | 50000 pcs per year |
| Place of Origin | China | Packaging Details | 26X11X38CM |
| Model Number | Mbeauty-E300 | Lens Angle | 60° |
| Supply Ability | 50000 pcs per year | Certification | ISO CE ROHS FCC |
| Brand Name | MH | Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram,Paypal |
| LED Quantity | 60*5W | Number | 60PCS |
| Delivery Time | 5-7 working day | Product name | 300W Therapy Lamp |
| Minimum Order Quantity | 10pcs | Voltage | AC110-270V 50-60HZ |
| LED life | more than 50,000 hours | Actual wattage | 80W |
| Power | 300W |
High Frequency 300W Anti Aging Infrared Light Therapy Skin Biophoton
Portable Handheld Phototherapy Led Infrared Light Therapy Anti Aging Skin Biophoton High Frequency 300W
Advantages of Red Light Therapy Device
Technical Specification
| Product name | 300w red led therapy light |
| Item No. | IDOO-E300 |
| LED Quantity | 60*5W |
| Power | 300W |
| Draw power | 80W |
| Beam Angle | 60° |
| Input voltage | 85-265V |
| Working Temperature | -20℃ to 40℃ |
| LifeSpan | 50000 hours |
| Irradiance(mw/cm2) | 119 (3 inch) |
How
to
use Red
Light
Therapy
Device?
●
Distance:
Apply
from
0
–
2
meters
●
Session
Time:
Continue
for
2
–
15
minutes,
depending
on
distance
●
Frequency:
Do
this
2
times
to
14
times
a
week
until
results
are
felt
●
Maintenance:
Continue
using
several
times
a
week



