| Price | Negotiable |
| MOQ | 1unit |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Brand | JCVISION |
| Place of Origin | SHENZHEN, CHINA |
| Certification | CE/CCC/FCC/ROHS/ISO9001 |
| Model Number | JC-SP168 |
| Packaging Details | wooden box |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 Unit/Units per Month |
| Place of Origin | SHENZHEN, CHINA | Nozzle Diameter | 0.4 mm(Optional) |
| Packaging Details | wooden box | Dimension(L*W*H) | 415*366*540mm |
| Model Number | JC-SP168 | Precision XY axis | 0.0128 mm Z axis:0.0025 mm |
| Supply Ability | 1000 Unit/Units per Month | Certification | CE/CCC/FCC/ROHS/ISO9001 |
| Printing Size | 200*200*300 mm | Automatic Grade | Automatic |
| Supporting Material | PLA/TPU/PETG | Brand Name | JCVISION |
| Payment Terms | T/T | File Format | STL/Gcode/dae/amf/bmp/jpg |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 5-8 work days |
| Production Capacity | 5000 units/month | Minimum Order Quantity | 1unit |
| Voltage | 110-240V | Filament Diameter | 1.75 mm |
| Forming size | 200*200*300mm | Forming Precision | ±0.1-0.3 mm |
| Layer Thickness | 0.05-0.3 mm | Plate Type | Flatbed Printer |
JCVISION New design high precision 3D printing size 200*200*300 mm large 3d printer
Product Features:
1. Linear guideway: low firction and more accuracy.
| Advantages | Mixed-color/Dual-color/Layered color/Single color supported /single nozzle output two color mixing/Hot bed/Smart leveling |
| Printing size | 200*200*300mm(480mm) |
| Nozzle number | Dual feed single nozzle |
| Layer thickness | 0.05-0.30mm |
| Forming precision | ±0.1-0.3mm |
| Nozzle diameter | 0.4mm |
| Printing material | PLA/TPU/PHA |
| Filament diameter | 1.75mm |
| Slicing software | CURA-Chinese/English |
| Support File Format | stl;Gcode;obj;dae;amf;bmp;jpg |
| XY axis precision | 0.0128mm |
| Z axis precision | 0.0025mm |
| Hot bed temperature | 0-120℃ |
| Nozzle temperature | 0-250℃ |
| SD card offline printing | Support U Disk printing |
| LCD | 3.5 inch color touch screen |
| Working voltage | 24V |
| Input voltage | 220V/110V |
| Average power/maximum power | 200W/320W |
| Product size | 360*360*534mm |
| Packing size | 505*445*660mm |
| Machine weight | 22kg |
| Packing weight | 31kg |
| Environmental requirement | 15-35℃,Humidity20-50% |
| Quality certification | CE,FCC,ROHS |





