| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 |
| Delivery Time | 5 - 8 work days |
| Brand | ASTAR |
| Place of Origin | China |
| Certification | ISO9001 |
| Model Number | Gb/T 1732 |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Place of Origin | China | Packaging Details | Carton |
| Base dimensions | 210 mm × 210 mm × 200 mm | Model Number | Gb/T 1732 |
| Certification | ISO9001 | Brand Name | ASTAR |
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram | Brand | ASTAR |
| Anvil block edge radius | 2.5–3.0 mm | Weight mass | 1000 g |
| Diameter of the steel ball | 8 mm | Scale length | 0–50 cm, 0–100 cm, 0–120 cm |
| Total weight | 10 kg, 15 kg, 20 kg | Price | Negotiable |
| Delivery Time | 5 - 8 work days | Minimum Order Quantity | 1 |
This Metal Coating Paint Impact Resistance Tester (Gb/T 1732) is designed in accordance with the standard GB/T 1732-1993 "Determination of Impact Resistance of Paint Films." The instrument determines the impact strength of paint films by dropping a weight from a specified height to strike the film surface.
The height of the weight is set by a control screw and can be read on the scale. Pressing the control screw compresses the control spring, aligning the holes in the control slider, control cover, and control base, thereby releasing the connected weight. The falling weight strikes the impact rod, which in turn acts downward on a test panel placed on the anvil block. After impact, the weight is lifted, and the tested panel is removed to examine the condition of the paint film.
| Brand | Astar |
|---|---|
| Part Number | Gb/T 1732 |
| Name | Filter Tube |
| Scale length | 0-50 cm, 0-100 cm, 0-120 cm |
| Weight mass | 1000 g |
| Diameter of the steel ball | 8 mm |
| Delivery Time | 3 days |
Paper box packaging
Astar Machinery Co., Ltd. is a comprehensive service provider in production, R&D and sales, specializing in electrostatic spraying equipment. Our product range includes electrostatic dust elimination equipment, electrostatic flocking machines, electrostatic powder spraying machines, electrostatic liquid spray machines, electrostatic spraying guns, high voltage modules, circuit boards, powder barrels, powder tubes, HV cables, reciprocators, spraying rooms, control cabinets, ovens, vibration sieves, and wind leaching rooms.