| Price | usd3~4 per kg |
| MOQ | 240kg |
| Delivery Time | 5~8 days |
| Brand | MC silicone |
| Place of Origin | china |
| Certification | MSDS.SGS |
| Model Number | MC-9160 |
| Packaging Details | 20kg/carton |
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10000 kg per day |
| tensile strength | 8.5 Mpa | Place of Origin | china |
| Sample | available | Packaging Details | 20kg/carton |
| Color | Transparent Solid HTV Silicone Rubber | Model Number | MC-9160 |
| Hardness | 60 shore A Solid HTV Silicone Rubber | Supply Ability | 10000 kg per day |
| Hs code | 3910 0000 | Certification | MSDS.SGS |
| Technical support | Free | Brand Name | MC silicone |
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Price | usd3~4 per kg |
| Delivery Time | 5~8 days | Minimum Order Quantity | 240kg |
| tear strength | 30 N/m | Package | 20kgs per carton |
| Application | Mold Making Materials,Industrial and construction |
| Item No. | MC-9130 | MC-9140 | MC-9150 | MC-9160 | MC-9170 | MC-9180 |
| Appearance | Transparent solid, no obvious mechanical impurities | |||||
| Curing conditions | Molding vulcanization: 5'/116°C; Secondary vulcanization: 4 h/200°C | |||||
| Gravity,g/cm³ | 1.10±0.03 | 1.12±0.03 | 1.15±0.03 | 1.17±0.03 | 1.19±0.03 | 1.22±0.03 |
| Hardness,ShoreA | 30±2 | 40±2 | 50±2 | 60±2 | 70±2 | 80±2 |
| Tensile Strength,MPa | 7.5 | 8.5 | 9 | 8.5 | 8.5 | 8 |
| Elongation at break,% | 720 | 720 | 620 | 400 | 320 | 160 |
| Tear Strength,N/mm | 15 | 20 | 25 | 30 | 25 | 15 |
| Linear shrinkage,% | 3.5~4.1 | 3.3~3.9 | 3.1~3.7 | 2.9~3.5 | 2.8~3.4 | 2.7~3.3 |
| Plasticity,mmX100 | 150~190 | 170~210 | 190~230 | 230~270 | 270~310 | 320~380 |
Package: 20kg /carton, 1 ton per pallet.



