| Price | $5.98 - $6.48 per kilo |
| MOQ | 240 kg |
| Delivery Time | 3-5 working days after payment |
| Brand | MC Silicone |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | MSDS,SDS |
| Model Number | MCPLA-L20 A/B |
| Packaging Details | 5kg, 20kg, 200kg per drum |
| Payment Terms | L/C, D/P, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 4000 Kilogram/Kilograms per Day |
| Working time | 30~40 minutes | Curing time | 4~6 hours |
| Place of Origin | CHINA | Curing Type | platinum-catalyzed |
| Packaging Details | 5kg, 20kg, 200kg per drum | Color | Translucent/skin tone |
| Shelf life | 12 months | Model Number | MCPLA-L20 A/B |
| Mix ratio | 50 : 50 | Hardness | 20 shore A |
| Supply Ability | 4000 Kilogram/Kilograms per Day | Certification | MSDS,SDS |
| Brand Name | MC Silicone | Payment Terms | L/C, D/P, T/T, Western Union |
| Price | $5.98 - $6.48 per kilo | Delivery Time | 3-5 working days after payment |
| Goods description | Ratio 1:1 Silicone Molding Rubber | Minimum Order Quantity | 240 kg |
Ratio 1:1 Silicone Molding Rubber Non Toxic Life Casting
Product
description
MCPLA-L20 A/B Two-components Addition type Liquid Silicone Rubber is two-part, platinum-catalyzed, liquid silicone system that cures (RTV) to flexible rubber. The polymerization can be accelerated by heat. The silicone components are delivered as liquids, which once mixed and cured into elastic and resistant material.
Features
Easy processing - mixing ratio 1 : 1
Good
flowability
Very
stretchy
Odorless
Long
Library life,
resistant
with
weather,
uv
Skin
safe
&
Food
Safe
Adjustable
working
time
and
curing
time

Applications
Liquid
platinum
cure
silicone
rubber
for
soft
fake
pregnant
belly
has
2
main
applications:
First:
making
many
kinds
of
molds:
Making
molds
for:
Low
melt
metals
(mold
life
can
be
short),
Cement,
Concert,concrete
stones,
wax
molds,
PU
molds,
resin
molds,
gypsum
casting,
candle
molding,
chocolate
,
candy
and
any
other
food
product
mold
making,
prototyping
etc.
Making
molds
for
food
grade
products:
chocolate
molds,
cake
molds,
sugar
molds,ect.
Making
molds
for
life
casting:
real
hand
molds,
real
feet
molds,
dildos
molds,
ect.
Second:
make
silicone
products,
like
silicone
insoles,
silicone
gel,
ect.
and
prosthetics
arms,
prosthetics
hands,
prosthetics
foot,
prosthetics
legs,
ect.
and
silicone
mask,
skin,
ect.
Technical Properties
| Item No. | MCPLA-L20A/B | |
| Appearance | Viscous liquid | |
| Color | Translucent/skin tone | |
| Viscosity ( cps,approx.) | 7000-9000 | |
| Mix ratio (A:B) | 1:1 | |
| Working time(at 25℃ ,minutes) | 30-40 | |
| Curing time(at 25℃,hrs,approx.) | 6 | |
| Hardness Shore A(after 24 h) | 20 | |
| Tensile Strength(Mpa,after 24 h) | 3.5 | |
| Elongation(%) | 550 | |
| Tear Strength(N/mm) | 15 | |
| Linear Shrinkage (%) | 0.1 | |
Processing
and
Instructions
of
Addition
Cure
Silicones

Storage
and
shelf
life
MC
Silicone
MCPLA
-H
Series
should
be
used
within
12
months
from
the
manufacturing
date.
Beyond
this
date,
MC
silicone
no
longer
guarantees
the
products
confirms
with
the
sales
Specification.
In
order
to
preserve
best
properties
it
is
recommended
to
follow
strictly
the
following
guild
lines:
Store
the
original
packing
tightly
sealed
and
at
a
temperature
below
30
degree
Celsius.
Use
the
product
as
soon
as
the
packaging
has
been
opened.



