| Price | Negotiable |
| MOQ | 200kg |
| Delivery Time | 3-5 working days after payment |
| Brand | MC |
| Place of Origin | CHINA |
| Model Number | MCPLA-H40 |
| Packaging Details | 5kg, 20kg |
| Payment Terms | L/C, D/P, T/T, Western Union |
| Viscosity | 45000-55000 cps | Working time | 60 minutes |
| Curing time | 24 hours | Place of Origin | CHINA |
| Packaging Details | 5kg, 20kg | Color | Transparent |
| Shelf life | 12 months | Model Number | MCPLA-H40 |
| Mix ratio | 10:1 | Hardness | 40 shore A |
| Brand Name | MC | Payment Terms | L/C, D/P, T/T, Western Union |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 3-5 working days after payment |
| Goods description | Silicone Rubber | HS code | 39100000 |
| Minimum Order Quantity | 200kg |
Transparent
Platinum
Cure
RTV-2
Liquid
Silicone
Rubber
for
Making
Jewellery
Molds
Product
description
Platinum
cure
silicone
rubber
also
known
as
addition
cure
RTV
silicone
rubber. Platinum cure silicone
rubber
with
hardness
shore
40
A for
molding
will
reproduce
the
finest
detail
and
is
suitable
for
a
variety
of
industrial
and
art
related
applications
including
prototypes,
furniture,
sculpture
and
architectural
elements.
Features
High Transparency
High tear and tensile strength
Long shelf life with low shrinkage
Fast mixing (10:1)
Easy processing due to the low viscosity
Applications
Label manufacturing, Molding applications requiring low shrinkage e.g. toys, jewelry, automotive, rapid prototyping etc.
Technical Properties
| Item No. | MCPLA-H40A | MCPLA-H40B |
| Appearance | Viscous liquid | liquid |
| Color | Transparent | clear |
| Viscosity(at 25℃ ,mPa.s,approx.) | 45000-50000 | |
| Specific Gravity(g/cm3,approx.) | 1.08 | |
| Proportion(A:B) | 10:1 | |
| Max working time(at 25℃ ,minutes) | 60 | |
| Demoulding time(at 25,hrs,approx.) | 24 | |
| Hardness Shore A(after 24 h) | 40 | |
| Tensile Strength(Mpa,after 24 h) | 5.8 | |
| Elongation(%) | 350 | |
| Tear Strength(N/mm) | 27 | |
Special containers are available are on request.

Storage
and
shelf
life
MC
Silicone
MCPLA
-H
Series
should
be
used
within
12
months
from
the
manufacturing
date.
Beyond
this
date,
MC
silicone
no
longer
guarantees
the
products
confirms
with
the
sales
Specification.
In
order
to
preserve
best
properties
it
is
recommended
to
follow
strictly
the
following
guild
lines:
Store
the
original
packing
tightly
sealed
and
at
a
temperature
below
30
degree
Celsius.
Use
the
product
as
soon
as
the
packaging
has
been
opened.



