| Price | USD:20000-65000 /SET |
| MOQ | 1 set |
| Delivery Time | 30 working days |
| Brand | HHS |
| Place of Origin | Shandong, China |
| Certification | CE |
| Packaging Details | wood package /20-40 container |
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 10 sets/month |
| Place of Origin | Shandong, China | Warranty | 1 years |
| Packaging Details | wood package /20-40 container | Color | Any Color |
| Supply Ability | 10 sets/month | Certification | CE |
| Brand Name | HHS | Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Core Components | PLC, Pressure vessel | Key Selling Points | Vulcanizing Machine |
| Price | USD:20000-65000 /SET | Delivery Time | 30 working days |
| Minimum Order Quantity | 1 set |
Curing Chamber Features
Gerneral Specification for Reference
| Temperature | 110 ~ 125°C |
| Capacity | 12 tyres |
| Service Pressure | 0.5-0.7Mpa |
| Chamber Diameter | 1500mm |
| Range | Tire below 1.2m |
| Total power electricity | 64 Kw |
| External dimensions (L × W × H) | 5500x2100x2100 (mm) |
Diffierent types rubber vulcanizing tank,Can be designed according to your output.
More Pictures




Tire Casings Collection→Initial Inspection→Old Tread Buffing→Section Repair & Skiving→Cementing & Filling →Cushion Gum→Building Tread Rubber→Ventilating Cloth→Enveloping System→Rims Mounting System→Test Envelope & Inner Tube→Curing Chamber System→Demounting Curing Rims→Undress Envelope→Final Inspection & Test →Finishing Paint→Retreaded Tire in Storage
Since
the
price
of
raw
materials
will
fluctuate
in
different
periods,
the
online
price
is
a
reference
price,
not
the
final
price.
We
can
guarantee
the
same
quality
and
the
lowest
price
among
our
peers.
If
you
are
interested
in
our
products,
please
feel
free
to
contact
us,
we
will
give
you
a
real-time
quotation
A.S.A.P.
Q: How to send your enquiry? Kindly tell me the answer...
-1) What product do you vulcanize?
-2) What's the length and diameter of tank do you need?
-3) Max heating temperature and pressure,pls?
-4) Leave me your WhatsApp,Skype or WeChat.