| Price | USD:1000-25000 /SET |
| MOQ | 1 set |
| Delivery Time | 20 working days |
| Brand | HHS |
| Place of Origin | Shandong, China |
| Certification | CE ISO |
| Model Number | NJQ-160 |
| Packaging Details | Wood package /20-40 container |
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 100 sets/month |
| Weight (KG) | 1200 KG | Place of Origin | Shandong, China |
| Warranty of core co | 3 years | Packaging Details | Wood package /20-40 container |
| Model Number | NJQ-160 | Supply Ability | 100 sets/month |
| Certification | CE ISO | Colour | Green,blue, customize |
| Power (kW) | 5.5 kW | Brand Name | HHS |
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram | Type | Tire Machine |
| Marketing Type | Ordinary Product | Core Components | PLC, Motor |
| Price | USD:1000-25000 /SET | Delivery Time | 20 working days |
| Minimum Order Quantity | 1 set | Voltage | According to customers' requirement |
| Dimension(L*W*H): | 900x730x1700mm |
Rubber strip bias cutter / cutting machine / horizontal cutter
Application:
This machine is mainly used to cut the rubber coated cord ,canvas ,percale into pieces with specific width and angle.And the cutting-finished cord (curtain) is rolled up by hand for later forming use .
Features:
The cutting machine mainly consists of let-off device,feed devices and fixed-length cutting device.With adjustment by the encoder,it can set the angle of cut cloth.Cutting number adjustment range is big,wile cutting sroke is adaptable to(curtain)fabric.
Main technical parameters:
| Product Type | WC-1500 |
| Cutting times per minute | 10-20 |
| Applicable cord width | 1500mm |
| Cord roll diameter | 950mm |
| Cloth cutting width | 100-1000mm |
| Cloth cutting angle | 0-50° |
| Cutting stroke | 2800mm |
| Length fixing mode | Manual or automatic |
| Cutting speed | 5700 r/min |
| Compressed air | 0.6-0.8Mpa |
| Total capacity | 10kw/h |
| Dimension(L*W*H) | 10500*4300*2100mm |
| Weight |
4500kg |


