| Price | 1.1-2.2usd/kg |
| MOQ | 3tons |
| Delivery Time | 7-15 working days |
| Brand | BM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | ISO |
| Model Number | BMPAPER |
| Packaging Details | Reels are placed on solid wooden base. Wooden or carton boxes band with metallic or plastic bands. |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 600tons/monthly |
| Usage | cake board container lid and box | Place of Origin | CHINA |
| Packaging Details | Reels are placed on solid wooden base. Wooden or carton boxes band with metallic or plastic bands. | hs | 7607200000 |
| Model Number | BMPAPER | type | aluminum foil + paper |
| Supply Ability | 600tons/monthly | Certification | ISO |
| Weight | 180gsm-500gsm | Moq | 5tons |
| Brand Name | BM | Payment Terms | T/T |
| size | 787*1092 889*1194 Customes'requirements | Price | 1.1-2.2usd/kg |
| Delivery Time | 7-15 working days | Minimum Order Quantity | 3tons |
| Product name | 50gsm Silver/Gold Cigarette Aluminum Foil Inner Package Paper Foil Laminated |
50gsm Silver/Gold Cigarette Aluminum Foil Inner Package Paper Foil Laminated
Product Introduction
igarette aluminum foil paper is dedicated to the application on cigarette liner packaging area. We are offering many aluminium foil solutions for cigarette packing with different color, differently printing pattern, laser aluminum foil paper and transferred aluminum foil paper etc. It’s available in different size, thickness. The environmental-friendly feature is also our advantage on top of its features of strong tensile strength and beautiful looking.
The types of smoking aluminum foil paper are:
Silver cigarette aluminum foil paper (Bright & Dumb)
Golden cigarette aluminum foil paper (Bright & Dumb)
Red cigarette aluminum foil paper (Bright & Dumb)
Blue cigarette aluminum foil paper (Bright & Dumb)
Printed cigarette aluminum foil paper
Holographic cigarette aluminum foil paper
Embossing cigarette aluminum foil paper
Specification of cigarette alumiunm foil paper
| Material | Aluminum Foil (Single-side Coated) |
| Color | Golden, Silver (or as request) |
| Alloy | 1235/8011/8079 |
| Length | 1500-1800mm |
| Width | 81-86 mm(or as request) |
| Gram Weight | 50-70 gsm |
| ID Of Inner Core | 76 mm |
| Features | Environmental-friendly, High tensile strength |
| Base Paper Grammage | 30±2gsm – 40±2gsm |
| Aluminum Foil Thickness | 6.5±0.5mic |
| Total Thickness | 0.045±0.01mm – 0.055±0.01mm |
| Tensile Strength | ≥ 18.75N/15mm |
| Folding Strength | ≥ 20times |
| Molding Degrees | ≥ 30degree |
| WVTR | ≤ 3.0gsm*24h |
| Paper Whiteness | ≥ 75% |
| Moisture Content | 6±2% |
| Fluorescent Whiteness | ≤1.0% |
| Eab | ≤2.0 |
We
strictly
control
the
quality
over
each
production
process
steps
of
cigarette
aluminum
foil
paper:
Process
of
aluminum
foil
for
cigarette:
1#. Raw Material Feeding (Paper + Aluminum Foil)
2#. Gluing & Overlap & Compounding & Laminating
3#. Aluminum Foil Paper Drying
4#. Printing On Paper Bobbin
Product Usage
Other Product
| Product name | Best sell aluminium foil paper for cigarette and ice cream |
| Features | 1. High strength |
| 2. Beautifull surface pattern | |
| 3. Non-toxic | |
| 4. Disposable, recyclable, eco-friendly | |
| 5. OEM is welcome. | |
| Specifications | |
| Material | base material: tissue paper |
| surface material: aluminum foil | |
| Use | 1) package(different size of gift wrap ); 2) decoration |
| Shape | 1) roll; 2) sheet |
| Color | 1) silvery; 2) as per customer's need |
| Size | as per buyer's requirement |
| Covering | one side |
| Payment and shipping terms | |
| MOQ | 2 tons |
| Packing |
1) roll or sheets on pallet, then round wrapping with elastic film; 2) as per buyer's need |
| Lead time | 2-3 weeks after receiving the payment |
| Payment terms | T/T or L/C |
Material:
The
surface
is
aluminum
foil,The
base
paper
is
duplex
paper,
art
paper,
ivory
board,
newsprint
paper
or
others.
Basic
information
:
weight
according
to
the
customers'
special
requirement(from
50gsm
to
550gsm);
Different
sizes
according
to
customers'
special
requirement;Different
designs
and
colors
(silver,
golden,
red,
gree,
blue
and
etc)
are
available.
Features:
High
gloss,
smoothness
of
surface
and
excellent
aluminum
adhesion,strong
metallic
look,
perfect
metallization
evenness;The
material
used
are
tastelessand
innocuous,
Usage:
This
kind
of
paper
can
be
used
for
package
of
wine,cigarette,gift
and
etc,