| Price | 0.39-2usd/pirce |
| MOQ | 3tons |
| Delivery Time | 7-15 working days |
| Brand | BM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | ISO |
| Model Number | BMTAPE |
| Packaging Details | 1) Cardboard boxes with 36 or 72 rolls 2) Possibility to personalize the boxes with printing |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50000carton/Month |
| Usage | Office, School, Decoration | Place of Origin | CHINA |
| thickness | 36-60 Micron | Logo Printing | 3 Colours Available |
| Packaging Details | 1) Cardboard boxes with 36 or 72 rolls 2) Possibility to personalize the boxes with printing | hs | 39191099 |
| Model Number | BMTAPE | Supply Ability | 50000carton/Month |
| Certification | ISO | Brand Name | BM |
| Payment Terms | T/T | paper core | 3/4/5mm |
| Type | Single Sided Tape | Temperature- Resistance | Normal Temperature |
| Price | 0.39-2usd/pirce | Delivery Time | 7-15 working days |
| Length | 10m/20m/30m/40m/50m or as Request | Transport Package | carton |
| Minimum Order Quantity | 3tons | Product name | cut well bopp tape /jumbo roll bopp tape |
| Adhesive | Water Based Glue |
| Characteristics | Standard Value |
| Adhesive | Water based acrylic adhesive |
| Carrier/Backing | Biaxially-oriented polypropylene (BOPP) film |
| Thickness | 35mic-65mic (total) |
| Width | 12-144mm |
| Length | 20-1000m |
| Core | 3" internal diameter neutral |
| Personalized up to Three colours | |
| Packing |
1) Cardboard boxes with 36 or 72 rolls 2) Possibility to personalize the boxes with printing |
| Certifications | ISO 9001:2008, SGS Test |
| Customizing Service |
1) Semi-finished products (Jumbo roll) and finished products (small roll) can be provided 2) OEM service is available. |
* Availability to produce on request widths and characteristics different from standard.
|
Material
|
Polypropylene
BOPP
OPP
film,
coated
with
water
based
acrylic
adhesive,
solvent
adhesive,
hotmelt
adhesive
|
|
Thickness
|
From
28mic
to100mic.
Normal:
40mic,
45mic,
48mic,
50mic
ect.,
or
as
required
|
|
Width
|
From
4mm
to
1280mm.
Normal:
45mm,
48mm,
50mm,
72mm
ect.,
or
as
required
|
|
Length
|
From
10m
to
8000m.
Normal:
50m,
66m,
100m,
300m,
500m,
1000m
ect.,
or
as
required
|
|
Type
|
Noisy
tape,
low
noisy
tape,
silent
tape,
super
clear,
print
brand
logo
ect.
|
|
Color
|
Clear,
transparent,
super
clear,
yellowish
|
|
Printed
|
Offer,
can
be
printed
1-6
color
mixed
for
logo
|
|
MOQ
|
500rolls
depend
on
type
|
|
Delivery
time
|
Depends
on
the
quantity,
usually
5-15
days
after
deposit
received
|
|
Packaging
|
Normally
Packaging:6rolls/shrink,36rolls/carton,
48rolls/carton,
50rolls
or
72rolls/carton.
Special Packaging: Individual shrink, stick label, 1 roll with hand cutting machine or as required |
|
in global market |
48mmx50m/66m/100m--Asia
|
|
2"(48mm)x55m/110m--American
|
|
|
45mm/48mmx40m/50m/150--South
Amerian
|
|
|
48mmx50mx66m--Europe
|
|
|
48mmx75m--Australian
|
|
|
48mmx90m/500m--Iran,
Middle
East
|
|
|
48mmx30m/100m/120m/130/300m/1000m--African
|
|
|
Special
size,color
can
be
made
according
to
customer's
requirement.
|
|
distribution
centers
*
Packing
for
food
and
drinks
in
supermarket
*
Box/carton
sealing,
daily
use,
industry
use
andoffice
use
*
Correcting
shipping
mark
*
Ideal
for
sealing
of
cartons,
boxes,
merchandise
and
pallets
*
Shipping,
packaging,
bundling
and
wrapping
Product
Feture
High
adhesive,
high
resistance,
tensile
strength,
practical,
durable
viscosity,
no
discoloration,
smooth,
antifreezing,
environment
protection,
stable
quality
Applications:
A)
Strapping
and
bundling
B)
Carton
sealing,
they
are
applied
to
many
industries.
Product Picture
This product is our advantage product,pls contact us.



