| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 |
| Delivery Time | 3-7 Days |
| Brand | Elephant Fluid Power |
| Place of Origin | China |
| Model Number | T7FC070 |
| Packaging Details | Carton box |
| Payment Terms | T/T, Western Union, L/C,Paypal |
| Supply Ability | 1000 sets/ month |
| Appliion | Piston pump | Place of Origin | China |
| Packaging Details | Carton box | Material | Steel |
| Bore diameter | 70mm | Model Number | T7FC070 |
| Certifiion | ISO9001,CE,SGS | Supply Ability | 1000 sets/ month |
| Name | Bearing | Brand Name | Elephant Fluid Power |
| Payment Terms | T/T, Western Union, L/C,Paypal | Price | Negotiable |
| Delivery Time | 3-7 Days | Quality | High Quality |
| Minimum Order Quantity | 1 | Model | T7FC070 |
| Out diameter | 140mm | Original | Made In China |
Product detail:
Bearings Online specialize in the supply of tapered roller bearing assemblies, they are on of the most common type of bearing used in a wide variety of appliions. A Single row (TS) tapered roller assembly consists of a cone (part with the rollers retained in a cage) and a cup. This type of bearing is good for carrying heavy radial loads and single direction thrust loads
Specifiion:
| d | 70 mm |
| D | 140 mm |
| B | 35.5 mm |
| C | 27 mm |
| T | 39 mm |
| d1 | 109 mm |
| a | 47.5 mm |
| rs min | 3 mm |
| r1s min | 3 mm |
| e | 0.87 |
| Y2 | 0.69 |
| Y0 | 0.38 |
| Mass | 2.61 kg |
| ISO 355 reference | T7FC070 |
Product Performance
| Dynamic load, C | 173 kN |
| Rating life coefficient, A2 | 1.4 |
| Static load, C0 | 231 kN |
| Fatigue limit load, Cu | 27.9 kN |
| Nlim (oil) | 3,200 Tr/min |
| Nlim (grease) | 2,400 Tr/min |
| Min operating temperature, Tmin | -40 °C |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.44 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 6.74 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 7.86 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 10.14 Hz |
Abutment Dimensions
| da max | 82 mm |
| db min | 84 mm |
| Da min | 106 mm |
| Da max | 126 mm |
| Db min | 135 mm |
| Ca min | 5 mm |
| Cb min | 12 mm |
| ra max | 2.5 mm |
| r1a max | 2.5 mm |
Appliion:
Mining,
metallurgy,
agriculture,
chemical
industry,
textile,
printing
and
dyeing.
Conveying
machinery