| Price | Negotiable |
| MOQ | Negotiable |
| Delivery Time | 2-6 weeks |
| Brand | Wisecard |
| Place of Origin | China |
| Certification | PCI, EMV, CE, ROHS |
| Model Number | WCT-Tab |
| Packaging Details | 1 pc per carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000 units per month |
| Place of Origin | China | OS | Android 5.1 |
| Packaging Details | 1 pc per carton | CPU | Quad core, 1.2GHz |
| PSAM | 1 PSAM Slots, ISO/IEC 7816 | Model Number | WCT-Tab |
| Supply Ability | 10000 units per month | Certification | PCI, EMV, CE, ROHS |
| SIM Card Slot | 1 SIM Card Mirco SIM Card | Brand Name | Wisecard |
| Payment Terms | T/T | Accessories | Cash drawer, barcode scanner, BT printer, etc. |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 2-6 weeks |
| CardReader | Contactless, contact, magstripe | Minimum Order Quantity | Negotiable |
| Display | 11.6 inch | Communication | 2G / 3G / 4G /wifi, bluetooth |
Android
Smart
Cash
Register
Tablet
POS
Machine
with
Touch
Screen
and
Fingerprint
Reader
Introduction:
WCT-Tab
is
a
new
design
Android
POS
tablet
machine
for
payment.
It
is
a
11.6”
all
in
one
touch
screen
POS
PC,
4:3
ratio,
10-point
capacitive
touch
glass
with
low
power
consumption
motherboard.
Empower
your
business
with
three
powerful
CPU
options:
J1900,
i3
or
i5.
It
offers
a
variety
of
add-on
peripharial
options
including
external
barcode
scanner,
bluetooth
printer,
cash
box,
signature
pen,
input
USB
commercial
board.
| WCT-Tab Product Specifications | |
| Item | Specification |
| Operation | Security OS, Android 5.1 |
| CPU | Quad-core, 1.2 GHz |
| Memory | 2GB DDR3, 16GB Flash Optional: 3+32GB |
| Display | 11.6 inch, Resolution: 1366*768 |
| Screen | High Sensitivity Capacitive Touch Screen |
| Camera |
Front
Camera:
5
Mega
Pixel
Auto
Focus Rear Camera: 5 Mega Pixel Auto Focus Optional: Rear Camera: 8 Mega Pixel Auto Focus Support High-speed Scanning Algorithm |
| Communication |
2G:
GSM/EDGE
850/900/1800/1900
3G:WCDMA
Band
1/2/5/8 4G: FDD Band 1/3/7; TDD Band: 38/39/40/41 |
| WIFI | Support 2.4G/5G, a/b/g/n |
| Bluetooth | BT 4.0+BLE |
| GPS | Support: GPS/A-GPS, GLONASS, BEIDOU |
| NFC | ISO/IEC 14443 Type A&B, Felica,ISO/IEC 14443&7816 |
| IC Card Reader | ISO/IEC 7816, Conform toEMV L1/L2 |
| Magnetic Card Reader | ISO/IEC 7816, Track 1/2/3, Bi-directional |
| PSAM | 1 PSAM Slots, ISO/IEC 7816 |
| Indicator | 4 Independent POS Indicators |
| Buzzer | Support |
| Memory Extension | Micro SD/TF, 64GB |
| USB Port | Micro USB, OTG Supported |
| SIM Card Slot | 1 SIM Card Mirco SIM Card |
| Audio | 1 Speaker, 1 Mircophone |
| Auxiliary Lamp | Support Red Light Position |
| Keys | Power Key, Physical Key,Volume Key; Touch Key: HOME Key |
| Battery & Power | 6900mAh, Input: 100-240V, 50/60 Hz 0.35A, Output: 9V/2000 mA |
| Weight | 880g (pad), 2297g (including bracket) |
| Optional Accessories |
Cash
Drawer,
Barcode
Scanner,
Mobile
Printer USB Commercial Keyboard, Electronic Scale |
| Certifications |
PCI
PTS,
EMV
L1&L2,
EMV
Contactless
L1 Visa Paywave, MasterCard Paypass, RoHS |
Applicable
Industries:
★
Supermarket
★
Fresh
Market
★
Restaurant
Chain
★
Coffeehouse
Chain
★
Franchise
Store
★
Convenience
Store
Terminal
Data
Management:
★
Manufactuer
Name
&
Code
★
Serial
Number
★
Installation
Infomation
★
Firmware
Type
★
Firmware
Version
★
CID
★
CPUID


Q&A
What
is
your
company
address?
our
company's
address
is:
1-602,
Shenzhen
Software
Park,
Hi-Tech
Middle
2nd
RD,
Nanshan,
Shenzhen,
Guangdong,
518057,
China.
How
many
people
are
there
in
your
team?
There
are
40
people
in
our
team,
mainly
R&D
and
sales
staff,
6
technical
giant
people
are
the
core
engine
of
our
tech
and
products.
Do
you
supply
samples?
Yes,
sample
can
be
supplied
and
the
quantity
of
samples
depends
on
the
type
of
product.
How
do
you
guarantee
the
quality
of
your
products?
The
production
process
of
the
products
we
sell
has
been
strictly
assessed
by
ISO
quality
system
certificatio,
and
our
products
have
obtained
CE,
ROHS
and
FCC
certification.
How
long
is
your
lead
time?
The
products
you
buy
will
be
delivered
within
2-3
days
if
the
quantity
required
is
lower
than
our
stock,
if
the
quantity
is
more
than
stock
we
have
then
lead
time
is
2-6
weeks
depending
on
the
quantity.
Do
you
offer
customized
services?
Yes,
we
provide
LOGO,
outer
packing,
product
shape
and
graphic
design,
hardware
and
software
customized
services.
Wisecard (a WiseGroup company) is a global solution provider that has been providing innovative payment and secure solutions to financial institutions, government entities and telco operators worldwide.
Wisecard have been providing EMV smart card, EMV biometric card, EMV perso software, card issuance, EMV embossers, Smart POS machine, Android POS, POS terminals, smart banking, smart teller machine, kiosk, vending machine, biometric POS, Hardware Secure Module, mobile payment platform, private label card solution, prepaid card solution, card management system to partners in more than 60 countries worldwide. Wisecard’s product suite empower large global financial institutions and government sectors as well as small to medium sized retail banks.
Wisecard solutions are adapting to the highest and latest secure standard, and the solutions have been fully tested and certified by international test labs, like FBI, STQC, EMV, PCI DSS, PA DSS, VISA, MasterCard, China UnionPay, JCB, AmEx, Discover, RuPay and etc.
Notes: FBI, STQC, EMV, PCIDSS, PADSS, Visa, MasterCard, China UnionPay, JCB, AmEx, Discover, RuPay is a registered trademark. All trademarks referenced here are the property of the respective owners.